Zara ve Rakipleri

Zara günümüzde hızla önem kazanan ve büyük pazar payı olan bir giyim firmasıdır. Ancak pek çok rakiple mücadele etmek zorundadır. Rakip şirketlerin başında H&M , GAP gibi büyük giyim firmaları gelmektedir. Ancak, rakip firmalar ile Zara arasındaki en büyük farklardan biri Zara'nın reklamları yeterince önemsemesidir. Reklamcılık modanın kalbi gibidir. İnsanların markaya ve modaya ilgisini her zaman canlı tutmak çok önemlidir. Zara reklamcılığı göz ardı ettiği sürece rakipleri ile olan yarışı devam edecektir. Elbetteki rekabet sayesinde ticaret canlı tutulur. Ancak , Ya rakiplerinizin sizi geçtiğinizi fark ederseniz ?

Zara ve Rakipleri
Zara görsel

Zara, büyük bir moda pazarında birçok rakiple rekabet ediyor. Zara'nın müşterileri çekmeye ve pazar payını artırmaya çalışan birçok rakibi var. En büyüğü Zara gibi birçok sekmeye sahip moda markaları. H&M, Gap, Uniqlo bu markalara örnektir. Ayrıca, Inditex grubu içinde Pull& Bear, Mango vb. Birçok marka bulunmaktadır. Zara ile yarışıyorlar.
Zara'nın H& M ile karşılaştırılmasıyla ilgili ilk yorumda, her iki şirketin de makul fiyatlarla kaliteli ürünler sattığı söylenebilir. Zara daha lüks ve gösterişli bir görünüme hitap ederken
segment, H & M sokak modasına daha çok hitap ediyor. H & M, belirli dönemlerde ünlü kişilerle ilgilenir ve satışlarının artmasını sağlayan koleksiyonlar yayınlar. Ancak Zara bu stratejiyi kullanmıyor.
Zara'nın diğer büyük rakibi GAP. Zara genellikle dünya çapında agresif bir şekilde büyümeyi ve dünyanın birçok yerine genişlemeyi tercih eder. Ancak, GAP de durum tam tersidir. GAP, üretimi dışarıdan temin eder ve kısmi dikey entegrasyona sahiptir. Satış, tasarım ve dağıtımı kontrol eder. Ancak Zara, güçlü dikey entegrasyon ve sahiplik genel işlevleri için ayrılmıştır. Rakip 2 şirket için bir diğer önemli fark reklamcılıktır.
GAP, gelirinin neredeyse% 4'ünü reklam için kullanıyor. Ancak Zara, müşteri memnuniyetini reklamcılıktan daha fazla önemser ve mağazaları ana reklam faktörüdür.
Sonuç olarak, Zara ve ana rakiplerinin analizine dayanarak, her şirketin farklı stratejik planları ve iş modelleri olduğu söylenebilir.