Z KUŞAĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Haberlerde sürekli bahsedilen, benim de bizzat içerisinde bulunduğum özellikle bazı yaş grupları tarafından yerden yere vurulan z kuşağından biraz bahsetmeye ne dersiniz?

Z KUŞAĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Aslında uzunca bir süredir hep beraber yaşadığımız, 21 senedir, z kuşağı son zamanlarda çok fazla gündeme gelmeye başladı. Ülkemizin büyük bir çoğunluğunu kaplayan genç nesiller geleceğimizin mühendisleri oldukları için çok fazla üstüne düşülüyor. 

2000 senesinden sonra doğan Y kuşağından sonra Alfa kuşağından önce gelen nesle Z kuşağı ya da Z Jenerasyonu adı veriliyor.

z kuşağı tablosu

Genel özellikleri için ise internetler fazla içli dışlı olmaları, sabırsız, bireysel, sorgulayıcı ve kolay sıkıan kişiler olduğu iddia ediliyor. Z kuşağının internetin tüm nimetlerinden faydalanarak kullanabilmeleri ve buradan para dahi kazanabilmelerne şaşırmamak lazım çünkü kendileri doğduklarından beri internet ile büyüdüler. 

Z Kuşağı Peki Nasıl Yönetilir?

Henüz yaşları çok küçük olması sebebiyle birçoğu iş hayatına daha adım atmamıştır. Fakat bazı özellikleri ile iş hayatında nasıl olabileceklerini tahmin etmek çok da zor değil.

- Z Kuşağının hayal gücünün çok yüksek olduğundan şüpheniz olmasın. Bu özelliklerini iş hayatında kullanabilenler gerçekten başarılı olacaktır.

- Z Kuşağı için ödül, tatil, tebrik gibi ifadeler çok önemlidir. Bunları kullanmayı unutmayın!

- Mesajdan çok yüzyüze iletişime önem verdikleri kesin. Onlarla telefondan ya da mesajla iletişim kurmak yerine yüzyüze iletişim kurabilirsiniz.