Yeni Doğan Bebeğimin Kafasındaki Yumuşak Noktalar Nelerdir?

Yumuşak noktalar "fontaneller" olarak bilinir. İki tane var ve boyutları bebekten bebeğe biraz değişebilir.

Yeni Doğan Bebeğimin Kafasındaki Yumuşak Noktalar Nelerdir?

Yumuşak noktalar "fontaneller" olarak bilinir. İki tane var ve boyutları bebekten bebeğe biraz değişebilir.

Bebeğinizin başının arkasındaki yumuşak noktaya arka fontanel denir. Genellikle diğer fontanelden daha küçüktür ve üçgen şeklindedir. Başının üst kısmındaki bıngıldak, ön fontaneldir. Daha büyük ve elmas veya uçurtma şeklindedir.

Doğumda bebeğinizin kafa kemikleri nispeten yumuşaktı ve doku ile birbirine bağlıydı. Bebeğiniz doğum kanalından geçerken, kemikler birbiri üzerine kayarken başı şekil değiştirebiliyordu. Buna kalıplama denir ve bu süreç onun o dar doğum kanalını geçmesine ve doğmasına yardımcı olur.

Bebeğinizin başı onun en büyük kısmıdır ve onu geçici olarak küçültmenin akıllıca yoludur! Bu nedenle doğumdan sonra şekilsiz, uzun veya koni biçimli kafaları olan yenidoğanlarda görülmesi yaygındır.

Doğumdan hemen sonra, bebeğinizin doktoru yeni doğmuş bebeğinizi muayene ederken fontanellere bakacaktır. Bu rutin bir kontroldür ve doktorunuzun herhangi bir sorun bulması olası değildir.

Sonunda bebeğinizin kafa kemikleri buluşacak ve kaynaşacak ve yumuşak noktalar kapanacaktır. Posterior fontaneli hissetmek genellikle zordur ve bebeğinizin başının kemikleri büyüdükçe genellikle altı haftada kapanır.

Ön fontanel daha belirgindir ve başın üst kısmında hafif yumuşak bir cilt alanı olarak kolayca hissedilebilir. Bazen nabız attığını da görebilirsiniz. Bu fontanel, bebeğinizin ilk doğum gününden sonra, genellikle 18 aydan önce veya yaklaşık olarak kapanmaz.

Bebeğinizin fontanellerine bir göz atın. Size onun sağlık durumu hakkında önemli ipuçları verebilirler.

  • Batık fontaneller dehidrasyon belirtisi olabilir.
  • Fontanel şişkinliği, bu tür menenjit gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Yine de yargılamak zor olabilir, bu nedenle bebeğinizin fontanellerinin normal görünüp görünmediğinden emin değilseniz, onu doktorunuza götürün. Doktorunuza göstermeniz gerekirse diye bir fotoğraf da çekebilirsiniz.

Bebeğinizi her zamanki sağlıklı bebek muayeneleri için getirdiğinizde, diğeriyle birlikte baş kemiklerinin normal şekilde büyüdüğünden emin olmak için baş çevresi ölçülecektir.

Pek çok anne, bebeğinin başı düz veya şekilsiz göründüğünde endişelenir. Ancak bebeğiniz büyüdükçe başının şekli değişecektir.

Bebeğinizin kafasına baskı uygulamanın kafasını döndürdüğüne dair hiçbir kanıt yoktur. Bebeğinizin yumuşak noktaları iyi korunur, ancak yine de nazikçe tutulmaları gerekir.

Bebeğinize masaj yapan herhangi birinin masaj sırasında bebeğinizin kafasına baskı yapmamasına dikkat edin. Çok fazla baskı yapmak, masajı bebeğiniz için rahatsız edebilir ve hatta ona zarar verebilir.