Yatmadan Önce Duş Almanın Zararları

Yatmadan önce duş almanın bir zamanlar düşündüğümüz kadar rahatlatıcı olmayabileceğini gösteren kanıtlara dalmaya karar verdik.

Yatmadan Önce Duş Almanın Zararları

Uzun, sıcak bir duştan hemen sonra titreyerek yatağa gitmek çok iyi hissettiriyor. Ancak tıbbi açıdan, uykudan önce banyo yapmak, iyi bir gece uykusu çekmenin en iyi yolu değildir. Aslında, görünüşte sağlıklı olan bu alışkanlık, yarardan çok zarar veriyor olabilir.

Kolayca uykuya dalamayabilirsiniz

Başınızı yastığa koymadan hemen önce sıcak bir banyo veya duş almak rahatlatıcı görünebilir, ancak gerçekte uykunuzu bölebilir. Vücut ısınız biraz düştüğünde daha iyi dinlenirsiniz ve vücudunuz kendini iyi bir gece uykusuna hazırlamaya başladıkça vücut ısınız biraz düşer. Sıcak bir duş almak vücut ısınızı yükseltecek ve vücudunuzun kafasını karıştıracaktır. Banyo yapmadan yatamayacağınızı düşünüyorsanız, bir veya 2 saat önce ılık bir duş almayı tercih edin.

Kalbinizi atışınızı hızlandırabilir

Sıcak bir duştan sonra kalbinizin daha hızlı attığını hissettiyseniz, bunun aslında bilimsel bir açıklaması var. Sıcak su, kan basıncınızı yükseltir ve tıp uzmanları, vücudunuzu aşırı derecede ısıtabileceği ve kalbinizde strese neden olabileceği konusunda uyarıda bulunur. Kalbiniz hızla çarparken, muhtemelen geceyi savurarak ve dönerek geçireceksiniz, bu da sonunda daha fazla sağlık sorununa yol açabilir.

Fazla kilo almanıza neden olabilir

Lezzetli bir akşam yemeği yemek ve hemen ardından sıcak bir duş almak, günü bitirmek ve nihayet yatmak için mükemmel bir yol gibi görünebilir. Ancak gerçekte yemek yedikten sonra duşa girmek sindirim sisteminizi karıştırabilir ve kilo almanıza neden olabilir. Sindirim, mideye doğru artan kan akışını gerektirir ve duş, kanın vücudun diğer bölgelerine akmasına neden olur. Akşamları kesinlikle  yıkanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yemek yedikten sonra en az 30 dakika beklemek daha iyidir.

Saçınız için kötü etkileri olabilir

Yatmadan hemen önce duş almak ve saçlarınız hala ıslakken uyumak, saçlarınıza veya sağlığınıza herhangi bir iyilik yapmıyor. Nemli saçlarla uyumak, yastık kılıfınızın nemi emmesine ve zararlı bakterilerin büyümesi için mükemmel bir sıcak ve nemli ortam oluşturmasına neden olur. Bu da kaşıntı, tahriş ve kepek gibi çeşitli saç derisi sorunlarına yol açabilir.

Yatmadan önce mi yoksa sabah mı duş alırsınız? Uykunuzu nasıl etkilediğini fark ettiniz mi?