TÜRKİYE'DEN 157 ÜLKEYE 8 MİLYAR DOLARLIK YARDIM!!

Türkiye, insani yardımlarda öncü rol oynayan ülkeler arasında yer aldı. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ülkelere yaptığı yardımlar 8 milyar ABD dolarını aştı. Pandemi döneminde elini taşın altına koyan ülkelerden biri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yaptığı yardımlarla ilgili haberi aşağıdan okuyabilirsiniz.

TÜRKİYE'DEN 157 ÜLKEYE 8 MİLYAR DOLARLIK YARDIM!!

2010 yılından itibaren bölgede yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin kalkınma yardımı ağırlıklı olarak insani yardım niteliğinde gerçekleştirildi. Ebru Karatosun'un Türkiye Gazetesine yazmış olduğu habere göre; Türkiye, geçtiğimiz yıl Afrika’da 44, Avrupa’da 43, Asya’da 33, Amerika’da 22, Okyanusya’da 15 ülke olmak üzere toplamda 157 ülke ve 8 uluslararası kuruluşa yardımda bulundu. Yardımların yüzde 90’ı insani yardım niteliğinde olurken bu yardımlardan yararlanan ilk 10 ülke sırasıyla Suriye, Arnavutluk, Irak, Afganistan, Filistin, Somali, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna Hersek ve Tunus oldu.

Yardımlarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Norveç, Filistin, Irak, İran, Suriye, Afganistan, Belçika, Brezilya ve Küba gibi ülkelerin olduğu bu 157 ülkenin, hangi kıtadan, hangi dinden ya da gelişmiş-az gelişmiş ülke olduğuna bakmadan yardım ettik” diye belirtti. Türkiye, bu yardımı dünyaya anlatmak ve bu konuda diğer ülkelere örnek olmak için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, gelecekte başta Suriyeliler olmak üzere insani yardım alanında düzenlenecek uluslararası konferanslarda insani yardım ve müdahale çabalarına ilişkin bilgi paylaşımı ve farkındalığın artırılmasına yönelik araştırmalar yapılacaktır.

Bu yapılan yardımlar hakkında Türk halkı ne düşünüyor? Bu yardımların yapılma amacı sonuca ulaşacak mı?