TIP ÖĞRENCİSİNDEN PLANLAMA TAVSİYELERİ

Ders çalışma programları hazırlayıp uymuyor musunuz? Belki de doğru planlama yapmıyorsunuzdur. Bu yazımızda daha verimli çalışmak için kendimize uygun planlama nasıl yapılır üzerine konuşacağız.

TIP ÖĞRENCİSİNDEN PLANLAMA TAVSİYELERİ

 Liseye geçiş sınavı, üniversiteye geçiş sınavı, okul sınavları... Dersler, konular, ödevler, projeler, sunumlar her şey üstünüze mi geliyor? Hiçbir şey yetişmeyecek gibi mi geliyor?Öyleyse sizinle tıp öğrencisinin nasıl planlama yaptığı üzerine aldığım tavsiyeleri paylaşacağım.

1.GRUP
  Eğer YKS, LGS gibi uzun soluklu bir sınava hazırlanıyorsanız;
# Haftalık programlama işin püf noktasıdır. #
 A-)Elinize derslerin konu listesini alın.
 B-)Bir konu için ayıracağınız zamanı belirleyin.
 C-)Tüm dersler için bu işlemi yaptıktan sonra her ders için bu hafta çalışacağınız konuyu yazın.
 D-)Bir hafta içinde çalışacağınız konuları belirledikten sonra bu konuları tahmini olarak günlere bölün.
 *Günlere bölme işlemini yaparken ders programınızı göz önünde bulundurun ve yoğunluğu buna göre ayarlayın.
Saatlere bölmek doğru olmaz ama günlük olarak belirli çalışma saatlerinin olması ve bu saatlerde ders çalışmak size alışkanlık kazandırır. Örneğin akşam 21.00-00.00 arası ders çalışıyor olacağım diye planlayabilirsiniz.
 E-)Günlük yoğunluğa baktıktan sonra haftalık konu listesinden size en zor geleni daha boş bir gününüze koyup ona tam odaklanmalısınız.
Yazdıklamı örneklemek gerekirse;
Matematikte diyelim ki ilk konu temel kavramlar .Bu konuya ne kadar süre vermeliyim diye düşünün. 
  Temel kavramlar > 1 hafta
  Olasılık > 3 hafta
 .Polinomlar
 .Denklemler ...
Bu aşamadan sonra bu hafta çalışacaklarınızı yazın.
Haftalık olarak çalışacaklarım:
Matematik : Üslü sayılar             
Türkçe : Ses Bilgisi                     
Geometri: Üçgenler                    
 Fizik: Kaldırma Kuvveti              
Kimya: Karışımlar                       
Biyoloji: Kalıtım                           
 NOT: Üniversite sınavına hazırlananlar bunu TYT ve AYT  olarak ayırabilir. Ya da TYT çalışırken + olarak AYT matematikten 1 konu ekleyebilir. Böylelikle TYT ve AYT birlikte ilerlemiş olur.

Cumartesi günü programım çok müsait. Öyleyse bana en zor gelen konu olan karışımları cumartesiye yazabilirim gibi konuları günlere bölebilirsiniz. 

2.GRUP 
    Eğer okul sınavına çalışacaksanız;
#Haftalık çalışma planı yine önereceğim bir planlamadır.#
A-)İlk olarak en zorlandığınız, en gözünüzün korktuğu ya da hiç çalışmadığınız, eksiğinizin fazla olduğu 3 dersi sıralayın.
B-)Bu 3 dersin konularını açın önünüzdeki haftalarda bitecek şekilde zaman verin. (1.gruptaki gibi) Buradaki fark zamanın daha dar olması. Sınavınıza 2 hafta varsa buna göre planlamanız gerekir.
C-)Programın yoğunluğunu zorlandığınız derslere öncelik vererek ayarlamalısınız. Daha fazla çalışmalısınız evet ama aynı zamanda da ilk önce çalışmanız gereken dersler de onlar olmalı. Gözümüzün korktuğu dersleri hep sona bırakmak isteriz ve sonrasında yetiştiremez, strese girer ve başarısız oluruz. Oysa daha çok zamanımız varken kafamız daha boşken halledersek sınava yakın daha iyi bildiğimiz derslere çalışmak motivasyonumuzu arttırır. Bu yüzden daha kısa sürede bitecek dersleri sonlara doğru koyabiliriz.

 

EK:
*Plan yaparken aşırıya kaçmamak istikrarlı olmamızı sağlar. Yoğun bir program hazırlamışsak, yapabileceğimizden fazlasını yazmışsak programa uymadığımızda mutsuz olur ve düzensiz çalışmaya başlarız. Ne kadar çalıştığını, neye çalıştığını bilmemek karanlık bir yol çizer. Programlı olmak ise kendimizi sürekli olarak 1 adım daha geliştirmemizi sağlar. Kafan rahat olur ne çalışacağını planlamışındır konular yetişecek mi derdine düşmene gerek yoktur. Tek yapman gereken önündeki konuya çalışmaktır. 
*Gününe, saatine, dakikasına kadar programlamak uyulmayan bir programın olmazsa olmazıdır. Bilirsiniz ki hiçbir gün birbirinin aynısı değildir ve her an her şey olabilir. Planladığınız saatlerde ders çalışmaya başlamamış olabilirsiniz. Bu durum da moralinizi bozar ve programdan uzaklaşmanıza sebep olur.
*Bir gün programa uyulmadıysa o günün konusu diğer günler içinde paylaştırarak çalışılabilir. Hemen pes etmemek gerekir.
*Programınızın başına sizi motive edecek haftanın sözü köşesi oluşturabilirsiniz.


 Planlama, disiplini ; disiplin, başarıyı getirir. Hepinize planlı, başarılı nice seneler diliyorum.