TAM AŞI VS AŞISIZ, KARŞILAŞTIRMA ve ETKİLERİ!!! (TAM 3 KAT)

Aşılanma aşamasında önemli bir yol kat edilse de ısrarla aşılanmayan insan sayısı da bir hayli fazla ve yeni gelen hastalıkların da tanısı incelenince korkunç senaryolar görmek fazlasıyla olası. Peki aşılanmanın aşılanmayanlara göre olumlu yanları neler gelin hep birlikte görelim.

TAM AŞI VS AŞISIZ, KARŞILAŞTIRMA ve ETKİLERİ!!! (TAM 3 KAT)

Aşılanma, virüsün değişen ve büyüyen seyri ve aşı karşıtları hakkında birbirinden farklı olumlu ve olumsuz haberler medyada yer almakta. Fakat sadece gündem olarak yer almakta ve bilimsel bir nitelik taşımamakta. İşte buna bir son vermek için İngiltere'de yapılan bir araştırma ve sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Şimdi gelin beraber çalışma ve detaylarına bakalım.

ARAŞTIRMA DETAYLARI

98 bin kişiden fazla yaklaşık 100 bin kişi ile gerçekleştirilen araştırmada gönüllülük esas alındı ve PCR testleri üzerinden analizler yapıldı. Ardından 2 doz aşısını olan kişilerin hiç aşı olmayanlara göre virüse yakalanma olasılığının ÜÇ KAT DAHA AZ olduğu belirtilmiştir. Ayrıca 2 doz olan kişilerde viral virüs yükün de daha az olduğu belirtilip bulaştırma olasılığının da daha düşük olduğu belirtilmiştir.

Enfekte Riski Devam Ediyor

Aşının tamamiyle yani yüzde yüz bir koruma hiçbir insan üzerinde sağlandığı henüz görülemediği için 2 doz aşı olanların dahi enfekte olup taşıyıcı olma ihtimali mevcuttur. Bu yüzden halen dikkat edilmesi gerekmektedir.