Szondi Testi

Macar psikiyatr Léopold Szondi geliştirdi. Amacı insanın içinde bastırdığı duyguları açığa vurmaktır. Aşağıda testin kısa versiyonunu kendinize uygulayabilirsiniz. İyi okumalar.

Szondi Testi

Hangisiyle asansörde kalmak istemezsin?

1-Sadist: Baskı: İlk resmi seçen bireyler, yaşamlarının ilk yıllarından, özellikle de otoriterlikle bağlantılı olanlardan, davranışlarından ötürü bastırılmış deneyimler yaşayabilir.

2-Epileptik: Bastırma: Beyin hastalığı ve işlev bozukluğu ile ilişkili kişilik bozuklukları (bazı epilepsi vakalarında olduğu gibi), sinirlilik, dürtüsellik ve saldırganlık patlamaları gibi tanısal özelliklere sahip olabilir. Bu kişiyi seçenlerin erken çocukluktan itibaren öfkeyle ilişkili bazı bastırılmış duygu ve davranışlara sahip olması mümkündür.

3-Katatonik: Baskı: Bu fotoğraftaki adam hakkında tedirginlik duyanlar için, bazen gerçeklikle bağlantılarını kaybetmelerine neden olabilecek hiperaktiviteyi bastırmış olabilirler. Bu ruhsal bozukluğun özellikleri, genel olarak hayal gücünün ve bilişin aşırı uyarılmasıdır.

4-Şizofrenik: Baskı: Şizofrenik kişilik, yoğun ilgisizlik ve şiddetli düşünce ve duygu çarpıklıkları ile karakterizedir. Bireyler, başkalarına karşı kayıtsızlık duygularını bastırmış olabilir ve yaşamın erken dönemlerinde sosyal olmaktan geri çekilmiş olabilir.

5-Histerik: Baskı: Histerik olarak sınıflandırılabilecek kişilerin kişilik özellikleri genellikle dengesiz duygular, narsisizm ve yüzeysel teşhircilik sergiler. Bu genellikle dikkati ve şiddetli onaylanma arzusunu cezbetmek gerektiğinde yapılır.

6-Depresif: Baskı: Bu kategoriye giren kişilerde öne çıkan genel kişilik bozukluğu, aşağılık veya suçluluk duygularının eşlik ettiği öz saygı eksikliğidir.

7-Manik: Bastırma: Mani'nin tanısal özellikleri, çeşitli dışa dönüklük, aşırı uyarılma, para ve duygularla dikkatsizlik şeklinde ortaya çıkabilir. Zaman zaman kendilerini kontrol etmekte güçlük çekebilir ve aşırı özgüvene sahip olma eğiliminde olabilirler.

8-Dissosiyatif kişilik bozukluğu: Baskı: Bu tip kişilik, bir kişinin karşı cinsten bir üye olarak yaşama arzusunda kendini gösterir. Bunun, bastırılmış bir çocukluk kimliği veya kişinin cinsiyeti ile ilgili bir çatışmayla bağlantılı olması mümkündür.