21 Aralık, Kış Gündönümü

Kuzey yarım kürede kış, güney yarım kürede yaz başlangıcı olan 21 Aralık'ta, ülkemizde, en uzun geceyi Sinop yaşarken, en kısa geceyi Hatay yaşıyor. En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, gündüz süresi 8 saat 54 dakika iken, Hatay'da gece süresi 14 saat, gündüz süresi 10 saattir.

21 Aralık, Kış Gündönümü

Gündönümü nedir?

Gündönümü, güneşin dünyaya en uzak mesafede olduğu ana verilen isimdir. Kış gündönümünde, güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarı kürede en uzun gece, güney yarı kürede en uzun gündüz yaşanır.

21 Aralık'tan itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar.

21 Aralık Neden En Uzun Gece?
21 Aralık'ta güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Güney yarım küreye dik vururken, kuzey yarım küreye eğik vurur. Gölge boyu uzayan kuzey yarım kürede geceler kısalırken, güney yarım kürede gündüzler kısalır. Bu durum kuzey yarım kürede kışın başlangıcı, güney yarım kürede yazın başlangıcı olarak kabul edilir.

Gündüz süresi güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da, en uzun gece ise Sinop'ta yaşanır.

En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, gündüz süresi 8 saat 54 dakika iken, Hatay'da gece süresi 14 saat, gündüz süresi 10 saattir.