Quasimodo sendromu Nedir?

Quasimodo sendromu, diğer adıyla beden dismorfik bozukluk, kişinin vücudunda gerçekte var olmayan kusurlar bulmasıdır. Bu sendroma sahip kişiler, vücudunu kusurlu bulduğu için yoğun rahatsızlık duyuyorlar.

Quasimodo sendromu Nedir?
Quasimodo sendromu Nedir?

Quasimodo sendromuna sahip kişi, vücudunun kusurlu olduğuna dair kaygı duyduğu bölgeleri sürekli olarak ayna karşısında inceler. Görünüşü konusunda kaygılıdır ve bu kaygılar zamanla kişiyi sosyal ortamdan uzaklaştırır, daha da ilerlediğinde eve kapanma görülür. Hastalığın daha da ilerlemesi diğer psikolojik rahatsızlıklarda da olduğu gibi intihar girişimlerine yol açabilir.

Sendromun görülme yaşı ortlama 15-20 arasıdır. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sendrom, içinde yaşanılan toplum, sosyal medyanın dayatmış olduğu güzellik algısı sebebiyle tetiklenir.

Sendroma sahip kişiler güzelliklerine dair hep bir onay beklentisi içindedirler. Saç-kıyafet konusunda takıntılılardır. Özgüven problemi yaşarlar. Kendilerini devamlı olarak başkalarıyla kıyasladıkları için yaşam kalitelerini düşürürler. Takıntılı düşünceler ve davranışlar geliştirir, tekrarlayan davranışlarda bulunurlar; aynaya bakma, gizlenmeye çalışma, düzeltmeye çalışma, saç yolma gibi. Kendini sürekli olarak inceleyip eleştirirler. 

Nasıl tedavi edilir?

Psikiyatristler tarafından uzun bir gözlem gerçekleştirilir. Bu gözlem ve tedavi kişinin çevresi ile ortak yürütülür.

Unutma!

Psikolojik rahatsızlıklar birbirini etkileyen rahatsızlıklar olduğundan erken teşhis, uygun tedavi için çok büyük önem taşımaktadır. Belirtileri gösterdiğini düşünen hasta veya yakınları mutlaka uzman bir psikiyatriste danışmalıdır.