Sosyal Medya Bağımlılığı

Özellikle pandeminin hayatımıza girişiyle beraber akıllı telefonlarla, bilgisayarla ve televizyonla girdiğimiz etkileşim süresi de artış göstermiştir. Bu artan etkileşim süresinde sosyal medyada geçirdiğimiz zamanın da oldukça büyük bir payı bulunmaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Teknolojinin gelişimi ile beraber hayatımız eskisine göre oldukça kolaylaşmış ve değişim göstermiştir. Bu değişimlerden birinin de sosyal medya siteleri olduğunu söyleyebiliriz. Başlangıçta oldukça az sayıda olan sosyal medya siteleri de teknolojinin gelişimiyle ilerleme kaydetmiş ve çeşitlenmiştir. Günümüzde binlerce sosyal medya sitesi bulunmaktadır.

Sosyal medya sitelerinin bu kadar fazla olduğundan mıdır bilinmez, sosyal medyanın gelişimi ile bizler de hayatlarımızı sosyal ağlara taşımış bulunmaktayız. Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, anılarımızı, düşüncelerimizi ve daha birçok şeyi sosyal medya üzerinden paylaşmakta ve sanal bir şekilde de olsa insanlarla etkileşim içine girmekteyiz. Kurduğumuz bu etkileşim yalnızca gerçek hayatımızda tanıdığımız insanlarla değil, sosyal medyada belki daha önce hiç görmediğimiz uzaktaki insanlarla da olmaktadır. Sosyal medya aracılığıyla yeni insanlar tanımakta ve onlarla iletişim haline geçmekteyiz.

Sosyal medyanın hayatımıza bu kadar girmesi ve hatta adeta hayatımızın bir parçası haline gelmesinin de bizleri gerçek hayattan koparabilmesi gibi kötü etkileri bulunabilmekte. Sosyal medyada uzun saatler geçiren insanlar; sosyal medyadan birkaç saat uzak kaldıklarında huzursuz hissettiklerini ve hemen bakmaya ihtiyaç duyduklarını, eskisine göre dikkat sürelerinde azalmanın görüldüğünü, sosyal medyada gerçek hayata göre daha mutlu olduklarını belirtmişlerdir. Aslında tüm bu sebeplerin sosyal medya bağımlılığının sonuçları olduğunu belirtirsek yanlış söylemiş olmayız.