Şok ...Yakıt ve Gıda Kıtlığı daha da Kötüleştiriyor

Artan enerji faturaları, daha yüksek fiyatlar ve gıda ve yakıt tedarik kısıtlamalarına yol açan kritik işçi sıkıntıları , İngiltere'nin pandemiden kurtulmasını durdurmakla tehdit ediyor.

Şok ...Yakıt ve Gıda Kıtlığı daha da Kötüleştiriyor

Kıtlıklar, tedarik zinciri gecikmeleri ve artan gıda ve enerji maliyetleri, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Almanya da dahil olmak üzere birçok büyük ekonomiyi etkiliyor olsa da, İngiltere Brexit yüzünden çoğu ülkeden daha fazla sıkıntı  çekiyor.

Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre, İngiltere'nin Haziran ve Ağustos ayları arasında rekor 1 milyon açık iş pozisyonu vardı. Nando's da dahil olmak üzere restoranlar, barlar ve süpermarketler, personel sıkıntısı veya daha az kamyon şoförünün bir sonucu olarak belirli malzemelerin teslim edilmemesi nedeniyle geçen ay bazı yerleri geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

Binlerce benzin istasyonu hafta sonu boşaldıktan ve gıda perakendecileri ülkenin "Noel'i kurtarmak için" sadece 10 günü olduğu konusunda uyardıktan sonra, Birleşik Krallık hükümeti bu hafta Brexit sonrası katı göçmenlik politikasını kısmen geri adım atmak zorunda kaldı.

Britain's Gas Crisis, Explained - The New York Times

Yiyecek ve içecek endüstrisi tarafından yaptırılan yakın tarihli bir Grant Thornton raporu, sektörde 500.000'den fazla boş iş olduğunu tahmin ediyor.

Çiftlikler ve gıda işleyicileri, yeterli işçiye sahip olmadıkları için üretimi kısmak ya da mahsulleri çöpe atmak zorunda kaldı. Bu, süpermarketlerdeki ürün çeşitlerinin azalmasına ve bazı durumlarda boş raflara yol açtı.

Hükümet, baskıyı hafifletmek için 10.500 yabancı kamyon şoförü ve kümes hayvanı endüstrisi çalışanına geçici vize verecek. Ancak endüstri grupları, kısmen AB çalışanlarının kendi varlıklarına daha düşman hale gelen bir ülkeye geri dönmek isteyip istemediğinin belirsiz olması nedeniyle önlemin pek bir fark yaratmayacağını söylüyor.

white and blue plastic bottle on shelf

300 markaya yönelik tüketici ilgisini izleyen bir alışveriş teknolojisi platformu olan Adimo'dan elde edilen veriler, İngiltere süpermarketlerinde stokta olmayan ürünlerin yüzdesinin, alışveriş yapanların koronavirüs vakaları tırmanırken panikle  satın aldığı Mart 2020'de yaşanan seviyelere ulaştığını gösteriyor.