Sibel Kekilli'den Yeni ve Sıradışı Bir Film

Shutdown adındaki bu yeni film, koronavirüs sebebiyle uygulanan kısıtlamaları komedi türünde ele alıyor.

 0
Sibel Kekilli'den Yeni ve Sıradışı Bir Film

SİBEL KEKİLLİ’DEN YENİ VE SIRADIŞI BİR FİLM

Zamanında yer aldığı hem başarılı filmler hem de tartışma yaratan filmleri ile gündem olmuş olan başarılı oyuncu Sibel Kekilli, yeni ve sıradışı bir proje kapsamında yeniden kamera karşısına geçti. Yönetmenliğini Wolfgang Panzer’in yaptığı Shutdown adındaki bu yeni film, koronavirüs sebebiyle uygulanan kısıtlamaları komedi türünde ele alıyor. Sibel Kekilli bu filmin çekimleri boyunca hiçbir zaman sette bulunmadı ve oyunculuğunu yalnızca video konferans yöntemiyle sergiledi. Çekimlerin ardından açıklama yapan yönetmen, Sibel Kekilli ile böyle bir çalışma yürütmenin heyecan verici alışılmadık bir deneyim olduğunu dile getirdi.

“Oldukça Yorucu Bir Süreçti”

Sibel Kekilli aynı zamanda sinema tarihinde bir ilke imza attı. Filmle ilgili konularda Alman haber ajanslarına açıklama yapan Türk asıllı Alman oyuncu, böyle bir işin elbette kendisi açısından gayet verimli olduğunu fakat tüm sürecin kendisi için oldukça yorucu geçtiğini söyledi. 40 yaşındaki oyuncu, etkinlikler düzenleyen Sarah adından bir etkinlik organizatörünü oynuyor. Filmde Sarah, pandemi kısıtlamaları sebebiyle işsiz kalıyor ve bu dönemde evlere yiyecek servisi yapacak bir firma kurmak için çalışmalar yürütüyor. Fakat bu süreçte olaya eski erkek arkadaşı dahil oluyor ve bu şirketin kurulması konusunda bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Çekimlerin Tamamı Online Olarak Gerçekleştirildi

Filmin çekimleri sırasında Sarah karakterini oynayan Sibel Kekilli ve eski erkek arkadaşı rolündeki Kostja Ullmann, tüm çekimleri Münih’te, Chiemgau’da ve İsviçre’de gerçekleşen film boyunca birbirlerini yalnızca bilgisayar ekranından görmüşler. Çekimler sırasında yönetmenin tüm talimatları iki oyuncuya da dijital ortamda iletilmiş. Fakat bu süreçte yaşanan internet bağlantısı sorunları nedeniyle ortaya hem iletişim konusunda, hem de çekim konusunda çok büyük sorunlar çıkmış. 

Sibel Kekilli bu filmde karşımıza başrol olarak çıkıyor. Aynı zamanda Kekilli, filmin çekim sürecine dair yaptığı açıklamalarda, bu sürecin “olağan bir delilik” olduğunu söyledi. Filmde aynı zamanda tüm oyuncular video konferans ile filme dahil oluyorlar. Film, 85 dakika olarak tamamlanmış fakat filmin ne zaman ve hangi platformlar üzerinden izleyici ile buluşacağı ise bilinmiyor. Çünkü filmin en zorlu kısmı olan post prodüksiyon aşaması henüz başlamadı.

Yönetmenden Açıklamalar

Yönetmen film boyunca çok büyük zorluklar yaşandığını fakat bu tekniğin daha önce denenmemiş olması ve kendisinin böyle bir şey yapmış olması dolayısıyla memnun olduğunu söyledi. Yönetmen Wolfgang Panzer, her şeye rağmen tüm sürecin kendisi açısından heyecan verici bir deneyim olduğunu söyledi. Sibel Kekilli ise yaptığı açıklamada, “Dünyam gerçekten küçüldü!” dedi ve pandemi kısıtlamalarının biteceği günü dört gözle beklediğini dile getirdi. Kısıtlamaların tüm dünyadaki yaşam daha soğuk ve yalnız bir hale getirdiğini söyleyen Kekilli, aynı zamanda kültürü, sanatı ve sinemayı da çok özlediği açıklamalarına ekledi.Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow