Serotonin Hormonu Neden Düşer

Serotonin mutluluk hormonu anlamına gelir. Mutluluğumuzu doğru bir şekilde yönetebilmek için birbirinden farklı gerekliliklere ihtiyaç duyarız. bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Serotonin Hormonu Neden Düşer

Bozulan uyku düzeni

Uyku düzeni bir çoğumuzun hayatında yeterli ve düzenli değildir. Uyku düzeni yeterli değil ise serotonin salınımı da azalır. Bunun için ilk yapmak gereken telefonlardan ve sosyal medya hesaplarından olabildiğince uzak kalmaktır.

Yaşam tarzının stresli bir hal alması

Yaşam üzerinde etkisi oldukça yüksek olan stresin yüksek olması mutluluk hormonunu olumsuz etkilemektedir. Stres yönetiminizi en güzel şekilde ayarlayabilmek sizin elinizdedir.

Günışığının yetersiz alınması

Kasvetli havalar ruhumuzu daraltarak hissiyat oranımızın düşmesini tetikler. Mevsimsel dönemlerden uzaklaşmak oldukça zordur. Peki yeterli günışığı nasıl alınır? Uyku ihtiyacımızın vücut üzerinde ki etkisi oldukça yüksektir. Bunu her şekilde fark edebiliriz. İşte günışığı da bunun gibidir. Beyine gelen sinyallerin farkına varabilmek ilk adımdır. Uyandığınız an telefonu ele almak yerine pencereyi açıp güneşi selamlayarak güne başlarsanız ve belirli aralıklarla kendinize bu detoksu uygularsanız değişimin farkına varabilirsiniz.

Dinlendirici müzikler

Müziklerin hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Mutlu bir ruh halinden mutsuz bir ruhaline geçişin tetikleyicisi aslında müziklerdir. Fakat dinlendirici müziklerin etkisi altına girerek serotonin seviyenizi maksimum seviyede dengeleyebilirsiniz.

Meditasyon 

Meditasyon dinlenmenin ve mutluluk hormonlarının çalışmasında oldukça önemli bir etkendir. günün başında veya sonunda 10 dakikalık küçük bir arayla kendinizi meditasyon ile rahatlatabilirsiniz. Meditasyon sayesinde olumsuzşukların önüne geçerek mutluluk hormonunuzun doğru salımına destek olabilirsiniz.