Okul Öncesi Eğitimin Önemi!

Okul Öncesi Eğitimin Önemi!

Yaşadığımız zorlu Pandemi döneminde bir çoğumuzun telaşı kesinlikle çocuklar ve çocukların eğitimi. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Neler yapmalıyız? Gelin bir göz gezdirelim.

Okul öncesi, zorunlu eğitime henüz başlamamış çocukları kapsayan dönemin adıdır. Yaş aralığı vermek gerekirse okul öncesi, 3 yaş – 6 yaş arası çocuk grubunu ifade etmektedir. Okul öncesi eğitim ise çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak hem hayata, hem gündelik yaşama hem de zorunlu eğitim dönemine hazırlanmasını sağlayan eğitim sürecidir.

Okul öncesi eğitim kesinlikle çok önemlidir ve bu dönemde çocuklar çok büyük bir gelişim ve kazanım sağlar.

Okul öncesi eğitim için bir çok araç vardır. Bu eğitim araçlarının başında kesinlikle boyama, bulmaca ve kırpma türü kitaplarıdır. Çocuğunuzun el becerisinin gelişmesinde büyük bir rol oynar.

Uzmanların tavsiyesine göre geometrik şekilleri ve renkleri öğretmeye yönelik kitaplarla birlikte basit bulmacalar içeren kitaplar tavsiye edilmektedir. Boyama kitabı, iz üzerinden resim tamamlama, nesneleri tanıma ve benzeri aktiviteler içeren kitapları da okul öncesi eğitimi için kullanabilirsiniz.

Bazı kitaplarda makas ile kesme, şekillendirme gibi egzersizler mevcuttur. Bu tür aktivitelerin çocuklar için plastik kaplı makas ile ebeveyn gözetiminde uygulanması gerekmektedir.

Okul öncesi eğitimi çocuğunuza büyük kazanımlar sağlar. Bu eğitim ile çocuğun ilgi alanları ve öne çıkan yetenekleri tespit edilebilir. Gözlemlenen çocuğun sahip olduğu bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak fiziksel ve zihinsel gelişimlerine destek vermek kolaylaşır. Bu süreç, nokta atışı çözümleri de beraberinde getirir.

Eve kapandığımız bu dönemde çocuğumuza vakit ayırmak, onlarla birlikte etkinlikler yapmak size ve çocuklarınıza ruhen çok iyi gelecektir.