ÖĞRETMENİM NASIL ATANACAĞIM KPSS GELİYOR! NASIL ÇALIŞMALIYIM?

ÖĞRETMENİM NASIL ATANACAĞIM KPSS GELİYOR! NASIL ÇALIŞMALIYIM?

   ÖSYM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına personel ataması yapmak için yapılan sınavdır. Lisans mezunları için her yıl, ön lisans ve lise mezunları için iki yılda bir yapılmaktadır. Genel kültür- Genel yetenek, eğitim bilimleri, Öğretmenlik alan bilgisi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Eğer eğitim fakültesi mezunuysanız ve öğretmen olmak istiyorsanız bu üç sınava da girmeniz gerekecektir. Özel eğitim öğretmenliği gibi bazı öğretmenliklerde alan sınavı şartı aranmamaktadır. Kpss puanı iki yıl geçerlidir. Öğretmenlikte ise bir yıl geçerlidir.

   Nasıl çalışmalıyım? Öncelikle mükemmelliyetçi bir tavırdan uzak ve sakin adımlarla süreç yönetilmelidir. bilindiği gibi bu sınav çok çalışanaların değil sistemli ve doğru çalışanların kazandığı bir sınavdır. Sizlerden her şeyi bilmeniz istenmez, önemli olan gerekli şeyleri doğru yolla öğrenmektir.

  • Öncelikle hangi sınavlara gireceğinize karar verdiyseniz dersleri ve konuları bir güzel belirleyip bir tablo oluşturabilirsiniz. Bu önünüzü görmenize yardımcı olacaktır. Sonrasında nasıl daha kolay öğrendiğinizi biliyorsanız ona göre ilerleyebilirsiniz. Eğer sadece okuyarak daha iyi öğreniyorsanız, internette bulunan hocaların videolarını izlemeyebilirsiniz. Lakin hem görüp hem de işittiklerimizin %50'sini öğreniriz. bunu için ders videolarını izlemeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Bu noktada çok fazla seçenek bulunmaktadır. kendinize en yakın hissettiğiniz hocalar ile süreci devam ettirebilirsiniz. 
  • Piyasada bir sürü kitap var hangisini almalıyım? Belli başlı köklü yayınların kaynaklarını çözebilirsiniz. Kişisel olarak hocaların yazdığı soru bankalarının çözülüp çözülmemesi tartışılır tabiki emeğe de saygımız sonsuz.. Öncelikle almanız gereken şey çıkmış soru kitaplarıdır. Bunlar nereye dikkat etmeniz konusunda çok yardımcı olacaklardır. Ne kadar kitap alacağınıza bütçeniz karar verecektir. her dersten dört beş soru bankası alıp raf doldurmak istemiyorsanız çözebileceğiniz kadar almalısınız. İhtiyaç hissettikçe almaya devam edersiniz.
  • Kitap işini ve konulara nasıl çalışılacağını da hallettiğimize göre iş plan program kısmına gelmiştir. Hepimiz ne kadar sürede daha iyi öğrendiğimizi az çok biliriz ama iyi bir puan almak için günde en az altı saat çalışmak gerekmektedir. Haftanın altı günü çalışıp pazar günlerini de haftalık tekrar ve deneme yapma günü olarak ayarlayabilirsiniz. Eğer öğretmenlik için bu sınava girecekseniz bu altı saatin üç saatini ÖABT için ayırmalısınız. Eğer böyle yaparsanız haftalık 18 saat alan sınavı için çalışmış olursunuz ve getirisi sizin için çok iyi olacaktır. 

                

         

Pazartesi ÖABT  3 saat  Eğitim B.
Salı ÖABT  3 saat  Eğitim B.
Çarşamba ÖABT  3 saat  E
Perşembe ÖABT  3 saat
Cuma ÖABT  3 saat
Cumartesi ÖABT  3 saat
Pazar