Yatmadan Önce Takılar Çıkarılmalımı?

Çoğumuzun yatmadan önce karşılaştığı bu seçimle tamamen ilgili olabiliriz. Bu yüzden mücevherlerinizle uyumanın sağlığınız ve mücevherleriniz için neden güvenli olmayabileceğini bulmaya karar verdik.

Yatmadan Önce Takılar  Çıkarılmalımı?

Çoğumuzun kalbimize o kadar yakın ki onu asla çıkarmak istemediğimiz özel bir mücevher parçası var. Ve bazen, tüm bu yüzükleri ve bilezikleri çıkaramayacak kadar yorulmuşuzdur. Çoğumuz mücevherlerimizle uykuya dalmaktan suçlu olsak da, gece dinlenirken onu takmanın oldukça ciddi bazı dezavantajları var.

Çoğumuzun yatmadan önce karşılaştığı bu seçimle tamamen ilgili olabiliriz. Bu yüzden mücevherlerinizle uyumanın sağlığınız ve mücevherleriniz için neden güvenli olmayabileceğini bulmaya karar verdik.

 Sabah yüzüğünüzü çıkarmak zor olacaktır

Sabahları ellerinizin ve parmaklarınızın biraz daha büyük göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, geceleri hareketsiz yattığımızda, dokuların içinde sıvı birikmesi ve hafif şişmiş ellerle uyanmamıza neden olmasıdır. Yüzük takarak uyuyakalırsanız, sabah çıkarmak çok daha zor olacaktır. Yüzüğünüzü şişmiş parmaklardan çıkarmak için, sıvı sabun veya bitkisel yağ kullanarak yüzüğün kaymasına yardımcı olmanız, hatta şişliği azaltmak için elinizi buzlu suya sokmanız gerekir.

Uykunuzu bozabilir

Bir kolye takarak uyumak gece dinlenmenizi riske atabilir, özellikle de çarşaflar arasında büyük bir atıcıysanız. Zincirler saçınıza dolanabilir veya boynunuza dolanarak uykunuzu bozabilir. En sevdiğiniz kolyede kolyeler veya takılar varsa, sizi uykunuza sokarak sizi uyandırabilirler. Geceleri duygusal mücevherlerinizden ayrılmayı hayal edemiyorsanız, yumuşak ve esnek malzemelerden yapılmış kolyeler gibi uykunuzu engellemeyecek tasarımları tercih edin.

Cildinizi tahriş edebilir

Nikel gibi takı yapımında kullanılan bazı malzemeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve cildinizin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir. Altın ve gümüş güvenli bir seçenek gibi görünse de, genellikle başka metaller de içerirler. Hassas ve alerjiye meyilli bir cildiniz varsa mücevherlerinizin 14k altından veya daha yüksek olduğundan emin olun. Daha yüksek karat, altının daha saf olduğu ve bir reaksiyona neden olma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kulak memeleriniz sarkabilir

Çıtçıtlarınızla uyumak rahatsızlığa neden olabilirken, büyük ve ağır küpeler takarak samana vurmak yaşlanıp kulak memenizi uzatabilir. Kulak memeleri yıllar geçtikçe elastikiyetini kaybeder ve eğer onlara gece dinlenmeleri ve nefes almaları için biraz zaman vermezseniz sarkabilirler. Küpelerinizi gece takmak da kötü kokmalarına neden olabilir. Cildiniz tarafından salgılanan sebum, ölü deri hücreleri ve bakterilerle karıştığında piercinglerinizi oldukça kokulu hale getirebilir.

Bakteri oluşumuna neden olabilir

Mücevherinizi düzgün bir şekilde temizlemek için çıkarmazsanız, en sevdiğiniz parçalar kir ve bakteriler için bir üreme alanı olabilir. Ciltle yakın temas halinde olan halkalar nem kapanı görevi görerek bakterilerin büyümesi için mükemmel bir ortam yaratır.

Mücevherlerin için iyi değil

Çoğu insanın nişan yüzüğü veya alyansla uyumak gibi bir alışkanlığı olsa da, en iyi hallerini korumak için yatmadan önce onları çıkarmak daha iyidir. Huzursuz bir uykucu iseniz, yatağınıza veya komodininize vurup kırabilirsiniz. Uykunuzda döndüğünüzde, sivri uçlar kumaşları yakalayabilir ve onları yıpratabilir. Mücevherlerinizle uyumak, uykumuzda terlerken kararmaya da neden olabilir ve mücevherler üzerinde biten ter, parıltısını köreltebilir.

Takılarınızı uyurken takar mısınız? Bu listeye başka ne eklersiniz?