NBA FİNALLERİNDE İLK ROUND PHOENİX SUNS'IN

Heyecanla beklediğimiz NBA Finallerine SUNS çok hızlı başladı. Her yıl ayrı bir hikayeyi içinde barındıran NBA Şampiyonluğu bu kez de başta sakatlıklar olmak üzere birçok hikayeyi içeriyor. Ama bu hikaye şüphesiz bundan ibaret değil. Hikayenin detayları haberin devamında.

NBA FİNALLERİNDE İLK ROUND PHOENİX SUNS'IN

NBA bu sene bambaşka hikayeleri içinde barındırıyor fakat bilirsiniz hikayeden daha önemlisi kazanılan şampiyonluklardır ve tarih ikincileri yazmaz. Giannis Antetekounmpo'nun yıllar içinde başardıkları ve takımıyla olan bağlılığı ve hırsı buna müthiş form yakalayan Khris Middleton da eklenince güçlü Milwaukee karşısında zorlanması beklenen Phoenix Suns Chris Paul ve Devin Booker önderliğinde muhteşem oynayarak seride 2-0 öne geçmeyi başardı. Evinde maç vermeyerek saha avantajını koruyan Suns ekibi şimdi de deplasmanda bir maç çalmanın peşinde.

Her iki maçta da 118 sayı bularak kazanan Suns ekibinde işler gayet yolunda. Fakat Suns ekbinin başarısından bahsederken Devin Booker ve Chris Paul'den bahsettiğimiz kadar bir isme daha hakkını vermek gerekiyor. Jae Crowder özellikle sayı dahi atamadığı maçta sahada bulunduğu dakikalarda takımının +19 sayı farkı elde etmesi bile savunmada ne kadar çok iş yaptığının çok net bir göstergesi. Hücumda işlerin tıkırında gitmesine destek olurken savunmada da görünmeyen birçok işi yapması finallerde takımı adına onu çok değerli kılıyor. İşlerin yolunda gitmediği Milwaukee cephesinde ise fizik gücü yüksek oyuncuların agresif olduğu kadar kreatif oyuncuların da daha fazla agresif olup rol alması beklenmekte. Antetekounmpo'nun dışarıda çok fazla topa temas etmesi eleştirilirken Jrue Holiday'e yeterince top kullanma fırsatı verilmemesi bir başka sorun olarak gözüküyor. Kendi izlenimim ise boyalı alanda etkinliğini her takıma karşı çok rahat kullanabilecek olan Milwaukee takımının ''BOŞ'' dış şutlarda kullanmayan Giannis ve Pj Tucker gibi isimlerin daha etkili olması gerektiğini düşünüyorum zira onlar da belirli bir verim yakaladığında hem içeriden hem dışarıdan çok daha etkili olabileceklerdir. 2. gördüğüm yanlış nokta ise çok iyi bir savunmacı olan Pj Tucker'ı sürekli rakibin en etkili kısaları ile olan eşleşmesi. Bu durum fizik yapısı ve mücadele ruhu çok yüksek olan Tucker'ın savunmadaki efektifliğini düşürdüğü görüşündeyim. Milwaukee'nin savunmasını düşünerek serii öncesi daha favori konumda olduğunu düşünsem de şu an Suns'ın takım oyunu artı zor zamanlarda sorumluluk alan bireysel yetenekleri ile bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Bakalım Milwaukee evinde neler yapabilecek?

Sizce seriyi kim kaç kaç kazanır?