Nazım Hikmet Kimdir?

Bu yazımda Türkiye'nin 10 ünlü şairinin arasında bulunan Nazım Hikmet'in hayatını inceleyeceğiz. Nazım Hikmet'in ailesi, okulu, şiirleri vb.

Nazım Hikmet Kimdir?

Evet arkadaşlar bugün sizlerle Türkiye'nin en önemli ve ünlü 10 şairinden biri olan Nazım Hikmet'in hayatı hakkında en önemli bilgilere bakıcaz. O zaman uzatmadan başlayalım.

1) Nazım Hikmet

Nazım Hikmet Ran 15 Ocak 1902 yılında Selanik'te doğmuştur. Asıl doğum tarihi 20 Kasım 1901 olmasına rağmen ailesi tarafından sene kaybetmemesi için 15 Ocak 1902 yazdırılmıştır. Nazım Hikmet'in babası Hikmet Bey'dir annesi ise Ayşe Celile Hanım'dır. Annesi bir dilci ve eğitici olan Hasan Enver Paşa'nın kızıdır. Piyona çalabilen ve Fransızcası iyi olan Ayşe Celile Hanım resimde yapabilmektedir. İlk şiiri Feryad-ı Vatan'ı 3 Temmuz 1913'te yazdı.Aynı yıl içinde Mekteb-İ Sultani'de ortaokula başladı.Bir aile toplantısında yazdığı kahramanlık şiirini Bahriye Nazırı Cemal Paşa'ya okudu ve şiiri çok beğenilince Bahriye Mektebi'ne gitmesi karar verildi. Ortaokuldan 1918'de 26 kişi içinden 8. olarak mezun oldu. 19 yaşındayken, 1921 Ocak ayında arkadaşı Vala Nureddin ile Milli Mücadele'ye katılmak için ailesinden gizli Anadolu'ya geçti. Sonrasında Cephe'ye gidemeyince Bolu'da öğretmenli yaptı.1925 yılından başlamak üzere şiirleri ve yazıları yüzünden hakkında bir çok dava açıldı ama hepsinden beraat etti. 3 Haziran 1963' te sabah saatlerinde dairesinden apartman katına gazetesini almaya gitti ve tam uzanırken kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Ünlü Doneveniçi Mezarlığı'nda gömülüdür. Şiirlerini ilk başlarda hece ölçüsüyle yazmıştır. Sonrasında şiirlerinde serbest ölçüyü kullanmıştır.