MÜZİK

Ruhun gıdası denir, müzik için. Duygular, düşünceler, mutluluklar, üzüntüler akla gelebilecek herşey ona aktarılır ve onunla anlatılmaya çalışılır. Müzik gerçek bir etki gücüne sahiptir.

MÜZİK

Ruhun gıdası denir, müzik için. Duygular, düşünceler, mutluluklar, üzüntüler akla gelebilecek herşey ona aktarılır ve onunla anlatılmaya çalışılır. Müzik gerçek bir etki gücüne sahiptir. Orduları zafere bile koşturtur. Osmanlı daki mehteran müziği en güzel örnek.

Mehterandan sonra verebileceğim örnek; İslamiyeti anlatan Çağrı filminin müzikleri efsane şekilde, filmi izleyenlere duygu yükler tarzda. Çok eski siyah beyaz filmlerdeki müziksizlik sade bir anlatım teşkil ederken, günümüz aksiyon filmlerindeki bir sahnedeki ani gelen müzik film seyrinden zevk almayı zirvelere taşımaktadır.

Müzik, bu şekilde toplu etki gösterebileceği gibi, sadece bir insan için dahi moral ve motive teşkil edebilir. Örneğin; boksörlerin kendileri için seçtikleri müzikleri vardır başarı odaklı motive eden müzikleri ve bunları antremanlarında dinlerler. Akla gelmişken Rocky film serisindeki müziklerde sevilir herkesçe

Sevgililerin, evlilerin de müzikleri olur onlar için anlamlı. Müzik herşey olur herkes için...