Matematik İle Başa Çıkma Yöntemleri

Matematik, çoğumuzun korkulu rüyasıyken çoğumuzun ise hayatının her noktasında görmek istediği inanılmaz bir bilim dalı. Peki ben hiç anlamam, zaten okul zamanlarımda da çok kötüydü diyenler sahiden de anlamamanıza neden olan durum sizinle mi alakalı?

 0
Matematik İle Başa Çıkma Yöntemleri

Öncelikle matematiğin insanlık için büyük kolaylaştırıcı etkisini bir kenara koyarak hayatımızın her noktasında olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Evet her noktasında. Önünüzdeki masadan elinizdeki telefona dek her yerde kullanılan matematiksiz bir hayat düşünülemez ve şahsi fikrim olarak şunu da belirtmek isterim ki her insanın matematiksel işlem yapabilme. çarpım tablosu gibi basit edinimleri öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sanılanın aksine bu öğretiler daha zor matematik problemlerini çözmenin yanında insan yaşamını kolaylaştırcı etkilere sahip. Peki ''Bütün bunlarda aynı fikirdeyiz, ancak ben üst düzey  matematiğin içinden çıkamıyorum, zaten sözelciyim, dille ilgileniyorum kafam basmıyor matematiğe napalım?''diyenler sahiden de gördüğünüz sorun sizde mi acaba?

Öğretmenlerimiz yaptıkları kutsal görevler neticesinde verdikleri dallardaki eğitimleri her öğrencinin seviyesine inerek anlatamıyor ve doğal olarak gözden kaçan çok nokta olmuş olabiliyor. Bunun yanında soru sormaya çekinen öğrenci öğretmenin dikkatinden tamamen kaçıyor ve öğrencinin bilgisizlikleri çekingenliğiyle büyük bir çığ oluşturuyor. Öncelikle bu durumu halletmeli ve soru sormanın insani bir davranış olduğunu bilerek,hiç kimseden çekinmeyerek amacın öğrenme olduğunu da aklımızdan çıkarmayarak çekingneliği bir kenara bırakmalıyız. Biz kendimizi kapatırsak kimse bizi görmeyecek ve bilgisizliklerimiz bir anda korkuya dönüşecektirç

Doğru kaynaklar ve doğru seviyelerde çalışmalar yürütmemek,zaten karmaşık olan kafanın daha da karışmasını sağlayacak ve matematiğe olan ilgisizliği büyük oranda arttıracaktır. Örneğin türev ve integral sorularını yapabilmek için işin içinde fonksiyon konularına dair birkaç bilgi olduğunu gördünüz. Ama o da ne? Fonksiyon hakkında bilginiz çok sınırlı. Bu durum bu açığı kapatmadığınız sürece türev ve integral hakkında da bilginizin sürekli sınırlı olacağı anlamına gelmez mi? Kısacası eksikliklerinizi bilmeli ve önce onları kapatarak gitmelisiniz.

Konuları hafife almayın.Üslü sayılar İntegral konusuna göre daha basit duruyor olabilir ancak matematik kocaman bir evrendir. Çözülememiş üslü sayı paradokslarından haberiniz var mıydı? Seneler boyunca çözmek için uğraşan onlarca matematikçi adeta hayatını buna adayan bilim insanları matematiğe sizin gibi bu konu basit,bu  konu zor diye yaklaşıyor olsaydı nasıl bir noktada olurlardı?

Amaç matematiği öğrenmekse, tamamını kapsayacak şekilde ilerlemek istediğiniz basamakları teker teker sabrederek ve üstüne düşerek halletmelisiniz. Şöyle bir örnek vermeden geçmek istemiyorum. Lise son sınıfta Matematik dersimde Türev ve İntegral konusunda büyük zorluklar çektiğimi anımsıyorum. Hiçbir zaman aklıma tam oturmamış olan ve diğer eksikliklerimin yüzüme tokat gibi çarptığı bu konulardan üniversite sınavında da çok korkmuş, lise sınavlarımda maksimum 60 alabilmiştim. Derken üniversiteyi kazandım ve ilk senemde ileri matematik-1 calculus ve ileri matematik-2 calculus derslerinin yanında diferansiyel denklemler ve lineer cebir gibi dersler aldım. Girdiğim ilk ileri matematik sınavında tüm eksikliklerimi giderebilmek adına çalıştım. Yaptığım çalışma yöntemi tamamen buydu! Eksikliklerimi görerek öğrenmek. Asıl öğrenim şeklinin soru kalıplarının içinden çıkıp beynin sınırlarını zorlamak olduğunu anladığımda not ortalaması 15 olan sınavdan 95 notunu hakkımla kapmıştım. 

Bunlar öğrenim süresinde matematikle haşır neşir olan ve işi gereği her zaman hayatında matematiğin bulunacağı amatör bir yazarın sözleri. Kimse sizden üstün zekalı olmanızı beklemiyor. Kimse aklınızdan beş basamaklı sayıları çarpmanızı istemiyor.Böyle yeteneklere sahip insanlarda bunun sadece yetenek olduğunu bilin ve 8 zeka çeşidi olduğunu unutmayın...

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sheva Ben Sheva. İlgilendiğim konularla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak için buradayım