Manuelmi Otomatikmi : Hangisi Haha İyi?

Peki otomatik kullanmanın herhangi bir avantajı var mı? Ve hangisi daha iyi?

Manuelmi Otomatikmi : Hangisi Haha İyi?

Sürüşle ilgili herhangi bir Amerikan filmi gördüyseniz, manuel arabaların biraz yenilik olduğunu hemen fark edeceksiniz. Hızlı ve Öfkeli serisi, bir karakterin vites değiştirdiği her seferinde yakınlaştırma noktasında bir yeniliktir. Bir kez gördükten sonra geri dönemezsiniz.

  Otomatik araba kullanmak kolay geliyor ,  ancak çoğumuz  vitesi  manuel attırmayı seviyoruz. Peki otomatik sürmenin herhangi bir avantajı var mı?

Manuel ve otomatik şanzıman arasındaki fark nedir?

Fazla teknik olmadan, temel fark, otomatik arabaların debriyaj pedalına sahip olmamasıdır.

Ayrıca basitleştirilmiş bir şanzımana sahipsiniz. Manuel şanzımanlı araçlarda beş veya altı vites bulunur, artı geri vites, aracın performansı üzerinde size tam kontrol sağlar.

Otomatik arabalar dört moda sahip olma eğilimindedir:

Park - P

Ters - R

Nötr - N

Sürücü - D

Otomobil, hız ve yol koşulları için doğru vitesi kendisi seçiyor. Bu, yalnızca ileri mi, geri mi yoksa durup mu gideceğinizi düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Sürekli Değişken Transaks (CVT) dişli kutuları, tekli otomatik kavramalar ve ikiz kavramalar dahil olmak üzere bir dizi alternatif otomatik şanzıman türü vardır. Bu karşılaştırmak için, geleneksel otomatik şanzımana bakarız.

Manuel arabalar otomatik arabalardan daha mı iyidir?

İşler asla bu kadar basit değildir.

Beklediğiniz gibi, her iki seçeneğin de artıları ve eksileri vardır ve bu büyük ölçüde koşullarınıza ve sürüş tarzınıza bağlıdır.

Manuel şanzımanın artıları

Manuel bir araba sürmenin ana artı noktası, arabanın kendisi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızdır. İkinci sıradan dördüncü sıraya geçmek mi istiyorsunuz? Göreyim seni! Bu tepe başlangıcı için biraz ekstra güce mi ihtiyacınız var? Gazı kökleyin.

Ortalama olarak manuel arabaların otomatikten daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Bu, büyük ölçüde otomatiğin daha az popüler olmasına ve bu nedenle onlar için çok fazla talep olmamasına bağlı olabilir.

Ayrıca bazı sürücüler için, vitesleri kendiniz değiştirmek "keyifli" hissettiriyor. Bazı alışkanlıklardan vazgeçmek zordur ve vites değiştirirken belli bir tatmin seviyesi vardır.

Bazen Hızlı ve Öfkeli filmlerinin ortaya koyduğu kadar havalı oluyor.

Otomatik şanzımanın artıları

Otomatik bir araca atlayın ve fark edeceğiniz ilk şey, sürmenin çok daha kolay olmasıdır. Debriyaja basmaya veya doğru vitesi bulmaya gerek kalmadan, durmak geçmişte kaldı.

Yavaş akan veya dur-kalk trafiğinde sürüş otomatik olarak daha kolay hale getirildi. Ayrıca, vitesler arasında çok daha yumuşak bir geçiş vardır ve bu da daha keyifli, sarsıntısız bir sürüş sağlar.

Yanlışlıkla dişlileri taşlama şansı daha az olduğundan, şanzımanın kendisinin başarısız olma olasılığı daha düşüktür. Ancak, böyle olduğunda, muhtemelen daha pahalı bir onarım işi olacaktır.

Peki hangisi daha iyi?

Genel olarak, otomatik bir araba şehir içi sürüşe alışkın olanlar için daha uygun olabilir. Hiçbir şey olmazsa, debriyaja sürekli olarak açıp kapamak zorunda kalmamak sürücünün yorgunluğunu azaltacaktır.

Daha uzun mesafeler seyahat ediyorsanız veya daha hızlı yollarda sürmeye alışkınsanız, manuel bir araba daha iyi bir seçenek olabilir. Vites seçimi üzerinde daha iyi kontrole sahip olmak, daha verimli sürüş yapabileceğiniz anlamına gelir.

Manuel arabalar, otomatik arabalardan daha verimli mi?

Otomatik arabaların yakıt ekonomisinde manuel arabalar kadar iyi olmadığı yaygın bir inanıştır.

Bunun nedeni büyük ölçüde, otomatik araçların yola ve hıza uygun olduğunu düşündüğü şeye bağlı olarak vites değiştirmesidir. Diğer taraftan, manuel bir arabanın daha nüanslı kontrolüne sahip olmak, yola daha iyi uyum sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

Geçmişte bu doğru olsa da, otomatik şanzıman teknolojisi uzun bir yol kat etti. İkisi arasındaki boşluk hızla kapanıyor. Bazı durumlarda, bir otomatikin bir manuelden daha iyi yakıt ekonomisine sahip olduğunu bile görebilirsiniz.

Otomatik bir araba kullanmak için ne tür bir ehliyete ihtiyacınız var?

Eğer tam bir manuel sürücü ehliyetiniz varsa, otomatik bir arabayı kısıtlama olmaksızın sürebilirsiniz.

Bununla birlikte, otomatik bir arabayı kullanmayı öğrendiyseniz, otomatik ehliyetinizi manuel olana yükseltmeniz gerekecektir. Bu, başka bir sürüş testi yapmayı içerir.