Kurşun Karınca: Dünyanın En Acı Veren Böceği Tarafından Sokulmak?

Mermi karıncasının birçok ortak adı vardır. Venezuela'da buna "24 saatlik karınca" denir çünkü sokmanın acısı tam bir gün sürebilir. Brezilya'da karıncaya formigão-preto veya "büyük siyah karınca" denir. Karıncanın Yerli isimleri "derinden yaralayan" anlamına gelir. Her isimle, bu karınca iğnesi nedeniyle korkulur ve saygı görür.

  • Mermi karıncaları, Orta ve Güney Amerika'nın tropikal yağmur ormanlarında, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya ve Brezilya'da yaşarlar. Karıncalar ağaçların dibine kolonilerini kurarlar, böylece gölgelikte yiyecek arayabilirler. Her koloni birkaç yüz karınca içerir.
  • Saldırgan olmasalar da, mermi karıncaları kışkırtıldığında sokarlar. Bir karınca ısırdığında, civardaki diğer karıncalara tekrar tekrar sokmalarını işaret eden kimyasallar salgılar. Schmidt Ağrı İndeksine göre mermi karıncası, herhangi bir böceğin en acı verici iğnesine sahiptir. Ağrı, silahla vurulmaya benzer, kör edici, elektriksel acı olarak tanımlanır.
  • Diğer iki böcek, tarantula şahin yaban arısı ve savaşçı eşekarısı, kurşun karıncanınkine benzer iğnelere sahiptir. Bununla birlikte, tarantula şahin sokmasından kaynaklanan ağrı 5 dakikadan az sürer ve savaşçı eşek arısından gelen ağrı iki saate kadar uzar. Mermi karınca sokmaları ise 12 ila 24 saat süren ıstırap dalgaları üretir.
  • Mermi karınca zehirindeki birincil toksin poneratoksindir. Poneratoksin, merkezi sinir sistemindeki sinaps iletimini engellemek için iskelet kasında voltaj kapılı sodyum iyon kanallarını inaktive eden küçük bir nörotoksik peptiddir. Dayanılmaz acıya ek olarak, zehir geçici felç ve kontrol edilemeyen titreme yaratır. Diğer semptomlar mide bulantısı, kusma, ateş ve kardiyak aritmi içerir. Zehre alerjik reaksiyonlar nadirdir. Zehir insanlar için öldürücü olmasa da diğer böcekleri felç eder veya öldürür. Poneratoksin, bir biyo-insektisit olarak kullanım için iyi bir adaydır.
  • Mermi karınca sokmalarının çoğu, diz üstü botlar giyilerek ve ağaçların yakınında karınca kolonileri izlenerek önlenebilir. Rahatsız edilirse, karıncaların ilk savunması kötü kokulu bir uyarı kokusu yaymaktır. Tehdit devam ederse, karıncalar sokmadan önce çeneleriyle ısırır ve kavrarlar. Karıncalar fırçalanabilir veya cımbızla çıkarılabilir. Hızlı hareket sokmayı önleyebilir.