Köpekler Neden Bazı İnsanlara Havlar

Bu davranışı nasıl önleyeceğinizi öğrenmek için makalemizi okuyun

Köpekler Neden Bazı İnsanlara Havlar

Sahneye yeni biri geldiğinde köpekler her zaman alarm modundadır. Bununla birlikte, bazen hemen  bazı insanlara homurdanmaya veya havlamaya başlarlar, ancak diğerlerine değil. Bu anlık öfke, saldırganlığı, savunmacı bir tavrı veya sadece bir tür kaygıyı gösterebilir. Fakat bireye bağlı olarak neden farklı tepkiler veriyorlar?

Bunula ilgili  bazı olası yanıtları sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu davranışı nasıl önleyeceğinizi öğrenmek için makalenin sonuna kadar okuyun.

Bilinmeyen korkutucudur.

Köpeğinizin bazı insanlara kötü tepki vermesinin en yaygın nedeni, yeni bir şey deneyimlemesidir. Köpek uygun şekilde sosyalleştirilmezse, yabancılara her maruz kalma - ve bununla birlikte, bir dizi yeni koku, manzara ve davranış - hayvan için tehdit edici görünebilir. Köpek sosyalleşse bile, kendisini alışılmadık bir şey hakkında endişeli ve güvensiz hissettiği bir durumda bulabilir.

Bu nedenle, köpeğin, özellikle koku ve bakış söz konusu olduğunda, daha alışılmadık özelliklere sahip insanlara havlama olasılığı daha yüksektir.

Köpekler bazı özellikleri daha tehdit edici olarak algılar

İnsanlar boyut, özellik ve hareket etme şekillerinde farklılık gösterir ve tüm bunlar köpeğe göz korkutucu gelebilir. Rahatsız edici olabilecek şeyler arasında şunlar vardır:

  • Köpeğin birinin yüzünü görmesini engelleyen şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar
  • Yüz kılı, aynı sebepten
  • Uzun olmak
  • Derin ses
  • Özel vücut dili, özellikle doğrudan yoğun göz teması veya bakma
  • Duman gibi güçlü kokular ama köpek şampuanınızdan, parfümünüzden, deodorantınızdan ve hatta yediğiniz yiyeceklerden bile hoşlanmayabilir.
  • Bunların herhangi bir kombinasyonu köpeği gergin hissettirebilir. Bazı köpekler genellikle yetişkin erkeklerden daha çok korkar çünkü köpeğin bakış açısından daha "tuhaf" özelliklere sahiptirler: daha uzundurlar, daha derin bir sese sahiptirler .

Kötü anılar girişi bozabilir

Köpekler, olumsuz bir ilişkisi olan bir şeyi fark edebilir ve savunmaya geçebilir. Bazı insanlar, bir kişinin kokusunu veya görünümünü kötü anılarla ilişkilendirdiği için bazı köpeklere korkutucu görünebilir. Köpek geçmişte travma geçirmiş veya tacize uğramışsa, onlara kötü muamele edenleri hatırlatan insanlara havlayabilir. Köpekler, cinsiyet gibi bazı belirli özelliklere karşı genel bir güvensizlik geliştirebilirler.

Gerekli olmasa bile insanlarını korumaya çalışırlar

Köpekler, özellikle çoban köpekleri, sürü ve terrier ırkları gibi ırkları , insanlarına karşı koruyucu olabilirler. Bu nedenle, alanlarını "işgal eden" veya aileleri için tehdit olarak algılanabilecek bir şekilde davranan herkese agresif tepki verebilirler. Köpeğinizde koruyucu bir reaksiyonu tetikleyebilecek davranışların aslında agresif olması gerekmez: bu sadece ani veya enerjik bir eylem olabilir.

Aslında köpekler, şapka takmak veya şemsiye açmak gibi alışılmadık hareketler veya sesler çıkardıklarında insanları korkutucu olarak algılayabilirler. Dahası, köpek, insanları hakkında kıskançlık hissedebilir ve sahibi ile diğer insanlar arasında dostane etkileşimler görürse sahiplenici davranabilir.

İnsanların gerçek doğasını görüyorlar

Köpekler genellikle iyi karakter hakimleridir ve birkaç çalışma, köpeklerin bir kişinin güvenilir olup olmadığını gerçekten belirleyebileceğini göstermiştir. Köpekler sürekli olarak sosyal etkileşimleri izler ve diğer insanların sahiplerine nasıl davrandığı konusunda temkinlidir. İnsanların yararsız olduğunu görürlerse güvensizlik ve havlama gösterme olasılıkları daha yüksektir. Hatta sahiplerinin birine karşı genel tavrını bile anlayabilirler.

Dahası, köpekler vücut kokumuzda salgılanan hormonlarımız aracılığıyla stres, heyecan ve anksiyetenin yanı sıra gerçekten de korkunun kokusunu alabilirler. Bu aşırı duyguları hissetmek köpeğinizin huzursuz olmasına neden olabilir ve sonuç genellikle havlamadır.

Köpeği sakinleştirmek 

Bir köpeğin hayatında bu sorunların büyük kısmını önlemek için, onu bir köpek yavrusu olarak uygun şekilde sosyalleştirmeniz gerekir. Bunu olabildiğince çok yeni koku, ses ve insana tanıtmaya çalışın, böylece bir yetişkin olarak hiçbir şey onları şaşırtmayacaktır. Farklı deneyimlere maruz kalan yavru, daha esnek ve zihinsel olarak istikrarlı bir şekilde büyür.

Köpeğin zaten insanlarla bir sorunu varsa, ona etrafındaki her şey için savunmacı veya koruyucu hissetmemesini öğretin. Yeni birisi etrafta olduğunda oturmak veya sakinleşmek için anahtar komutlarla eğitin, köpeğiniz gerçekten düşünmeden ne yapacağını bilinceye kadar süreci tekrarlayın. İyi davranış için bir ödül olarak, en sevdiği bir avuç dolusu hediyeyi yanında bulundurmayı unutmayın.