KÖPEK BALIKLARI

Deniz aleminde en çok merak edilen ve en çok araştırılan canlı olan köpek balıkları, insanlara saldırı haberleri ile de gündeme sıkça gelmektedir. Kıkırdaklı balıklar sınıfından olan köpek balıkları, günümüzde üç yüzden fazla türü ile var olmaktadır.

KÖPEK BALIKLARI

Çocukluğumda, Jaws filmi serisi ile tanıdığım bu korkutucu deniz canĺıları; isimlerini hakeder derecede yırtıcı dişlere sahip.

Saldırgan oluşları ile bir kan damlası kokusunu uzun mesafelerden alıp yaklaşabilmeleri nedeni ile ürpertici balık türleri arasında yer almaktadırlar.

Boyları nadiren yedi metreye ulaşsa da; bir belgeselde altı metrelik köpek balığının, bir buçuk metrelik köpek balığını nasıl ısırdığına şahit olunca kendi cinslerine bile saldırdıklarını dehşet içinde izledim.

Kilo olarak ise 1,7 tona yaklaşanlarından bahsediliyor. Ilıman denizleri seven köpek balıkları, Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerimizde de görülebiliyor. 

Kıkırdaklı balıklar sınıfından olan köpek balıkları, günümüzde üç yüzden fazla türü ile var olmaktadır.

Deniz aleminde en çok merak edilen ve en çok araştırılan canlı olan köpek balıkları, insanlara saldırı haberleri ile de gündeme sıkça gelmektedir.