Kitap Okumak İsteyip Sıkılanlar Ne Yapmalı?

Canınız kitap okumak istiyor ama her elinize aldığınızda uykunuz geliyor ve bırakıyor musunuz? O zaman durmayın ve yazıyı okumaya devam edin..

 0
Kitap Okumak İsteyip Sıkılanlar Ne Yapmalı?

Hepimiz oldukça zor zamanlardan geçiyoruz ve kendimize yeni hobiler edinmeye çalışıyoruz. Ve aniden içimizden bir ses neden kitap okumayı denemediğimizi soruyor. 

Yıllarca okumayı deneyip sıkılan veya uykusu gelen herkese ilk tavsiyemiz sevecekleri türü belirlemeleri. 

Aşağıdaki soruları kendinize sorun ve aldığınız cevaplara göre kitabınızı okumaya başlayın. 

1) Hangi konularda kitaplar okuyabilirim? (Aşk,tarih,distopik,fantastik,korku-gerilim vs.) 

2) Hangi tür kitaplar okuyabilirim? (Roman,şiir,deneme,makale,öykü vs.)

Bu iki temel soruyu kendinize sorduğunuzda verdiğiniz cevapları not alın ve en yakın kitapçıdan bu türlerde birkaç kitap alıp okumaya başlayın. 

Eğer verecek bir cevabınız yoksa ne türü seveceğinizi veya sevdiğinizi bilmiyorsanız yukarıda yazmış olduğumuz seçeneklerden birer tane kitap alın ve okuyun. Hangisi sizi içine çektiyse o tarzdan devam edebilirsiniz. 

Önemli olan ise kitap okumaya başladığınızda sizi içine çekmiyorsa kendinizi okumak için zorlamamamanız. Kitabı yarım bırakın ve sizi rahatlatabilecek başka bir kitap seçip okuyun. Belki daha sonra yarım bıraktığınız kitap size daha çekici gelebilir. 

Instagram'da "bookstagram" adı verilen kitap öneri sayfalarına göz atabilirsiniz. 

Youtube'da okumak istediğiniz kitabın ismini aratıp başka okuyucuların da fikirlerini alabilirsiniz. 

Goodreads adlı uygulamayı telefonunuza indirip oradan da birçok öneri ve yorumları okuyup aynı zamanda sizler de fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz kitapları puanlayıp alıntılar paylaşabilirsiniz. Ve senelik okuma hedefinizi uygulama üzerinden belirleyip rahatlıkla okuma düzeninizi takip edebilirsiniz. 

Bıkmadan usanmadan okumaya,denemeye devam edin. Okumak güzeldir, insanın ruhunu dinlendirir ve yeni dünyalara kucak açmasını sağlar. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow