KADIN EMEK PAZARI KADINLARININ TALEPLERİ VAR…

Iğdır'lı kadınlar kurulan "Kadın Emek Pazarı"nda yaptıkları el örgüleri ve çeşitli yiyeceklerini satışa sunmaya devam ediyorlar..       Emekçi kadınlar yaklaşık 11 yıldır "Kadın Emek Pazarı"nda kendi yaptıkları el örgüleri ve çeşitli yiyeceklerini satışa sunarlarken Covid-19 salgını sebebiyle ürünlerini satamaya bir süre ara vermiş ve pandemi sonrası tekrar ürünlerini sunma imkânı bulmuşlardır. 

KADIN EMEK PAZARI KADINLARININ TALEPLERİ VAR…
KADIN EMEK PAZARI KADINLARININ TALEPLERİ VAR…

 El emeği, göz nuru ürünlerini satan kadınlar bu sürenin uzatılmasını veya başka bir yerde ürünlerini satacak bir alanın belediye tarafından kendilerine tahsis edilmesini istiyorlar.

     Yeraltı çarşısı üzerine kurulan pazarda kendi yaptıkları reçel, erişte, turşu, el örgüsü ve bazı bitkileri satarak ev ekonomisine katkı sağlıyorlar..
      Pazarda sattığı ürünler ile çocuklarının harçlığını çıkardığını belirten kadınlar "Biz bunları burada pazarlıyoruz. Bizim yetkililerden ricamız; devamlısı olmayan çadır yerine bize devamlı satış yapabileceğimiz bir pazar yeri vermeleridir" dedi
     "Kadın Emek Pazarı"nda satış yapan kadınlar; diğer illerde olduğu gibi yöresel ürünlerin, el emeği ürünlerin satıldığı yerlerin olduğunu belirterek Iğdır'da da benzer bir uygulamanın yapılmasını talep ederken "Kadın Emek Pazarı”nın tanınan günler dışında da açık tutulmasını talep ettiler.

Files