İyi Kardeş İlişkileri Nasıl Teşvik Edilir

Çocuklarınızın iyi bir kardeş ilişkisi var mı? Yoksa kavga etme olasılıkları birbirlerinin yanında olmaktan daha mı fazla?

 0
İyi Kardeş İlişkileri Nasıl Teşvik Edilir

Ebeveynler, iyi bir kardeş ilişkisini beslemede ve kardeş rekabetini ve çatışmasını azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Ebeveynler, ekip çalışmasını teşvik eden etkinlikleri teşvik ederek, çocukları birlikte eğlenmeye hazırlayarak ve çocuklara çatışmaları yapıcı ve saygılı bir şekilde çözmeleri için araçlar vererek, kardeşlerinin onları hayatlarının geri kalanına taşıyacak iyi bir ilişki geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Araştırmalar, kardeş ilişkilerinin, diğer ilişkilerimizde arkadaşlarımızla, romantik partnerlerimizle ve hayatımızın sonraki dönemlerinde başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunacağımızda genellikle büyük bir rol oynadığını göstermiştir.

Kardeş Çatışmalarının Arkasında Ne Olduğunu Öğrenin

Çocuklarınız biri diğerinin dikkatini çekmeye çalışırken kavga mı ediyor? Zamanınız ve ilginiz için rekabet ediyorlar mı? Yorgun veya sıkıldıklarında daha çok mu kavga ederler?

Bu davranışı açıklayabilecek bir model gördüğünüzde, kardeş kavgalarını en aza indirmek için bu sorunları çözmeye çalışın. Örneğin, her çocukla bire bir zaman geçirmeyi deneyebilir veya çocuğunuzun bir kardeşin dikkatini çekmek için daha iyi, düşmanca olmayan yollar bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kardeşlere Birbirlerinin Farklılıklarını Takdir Etmeyi Öğretin

Sessizce oturup okumayı seven ve yüksek sesli oyunlardan ve sürekli aktivitelerden daha iyi hiçbir şeyden hoşlanmayan başka bir çocuğunuz var mı? Çocukların çok farklı ilgi alanları ve mizaçları olduğunda, çatışmalar doğal olarak ortaya çıkabilir.

Önemli olan, çocuklara bu farklılıklara nasıl saygı duyulacağını ve gerçekten önemli olana nasıl göz kulak olacaklarını öğretmektir: Birbirlerini sevmek. Bir çocuk çok fazla eylem içeren bir aile faaliyeti seçmek isterken, başka bir çocuk sessiz ve basit bir şey yapmak isterse, sırayla nasıl hareket edeceklerini veya diğer ortak ilgi alanlarını nasıl bulacaklarını planlamak için birlikte çalışabilecekleri bir sistem kurabilirsiniz bu her iki kardeş için de eğlenceli olabilir.

İşler İçin Takım Kurun

Şirketlerin, çalışanları arasında bir ekip çalışması ve işbirliği duygusu oluşturmasının yollarından biri, çalışanların birlikte çalışmayı teşvik eden alıştırmalara ve faaliyetlere katılmasını sağlamaktır. Ebeveynler, çocukları bir projede birlikte çalıştırarak veya ev işlerinde birbirlerine yardımcı olarak çocuklarıyla benzer bir şey yapabilirler.

Boş bir odayı boyamak veya garajı temizlemek gibi bir proje bulun ve bunu yapmak için çocukların birlikte çalışmasını sağlayın. Ayrıca çocuklara yaşlarına ve yeteneklerine göre en iyi olan işleri üstlenebilir, örneğin süpürme veya akşam yemeğini hazırlamaya yardım edebilir ve evdeki yetişkinlere karşı yarışmalarını kimin daha hızlı yaptırdığını görmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocukları bir takım ve yetişkinleri başka bir takım haline getirmek, çocukları ebeveynlerini yenerek ortak bir hedefe doğru birlikte çalışmaya teşvik edebilir.

Dinleme Becerilerini Geliştirin

Birinin söylediklerini gerçekten dinleme yeteneği, çocukların gelişmesi için önemli bir beceridir ve başkalarıyla empati kurmayı ve olayları başka birinin bakış açısından görmelerini öğrenmelerine yardımcı olur. Kardeşlerin birbirlerinin fikirlerini ve düşüncelerini dinlemesini ve gerçekten çok çabalamasını sağlayın.

Saygının Önemini Öğretin

Dinlemek, birbirlerine saygı göstermenin bir yoludur ve ister arkadaşlar, ister partnerler veya kardeşler arasında olsun, iyi ilişkiler kurmak için saygı esastır. Çocuklara, başkalarına davranılmasını istedikleri şekilde, duyguları için şefkat ve endişeyle davranmaları gerektiğini hatırlatın.

Saygı, aynı fikirde olmasalar bile güzel veya en azından hoş  bir ses tonu kullanarak birbirleriyle konuşmayı içerebilir; bir başkasının alanı ve eşyalarına dikkat etmek (örneğin kardeşin odasına izinsiz girmemek veya eşyalarına dokunmamak).

Onlara Nasıl Saygıyla Katılmayabileceklerini Gösterin

Birbirini seven insanlar bazen aynı fikirde olmayabilir - bu sadece hayatın bir gerçeğidir. Ancak önemli olan bu anlaşmazlıkları nasıl ele aldığımızdır. Çocuklarınıza her zaman aynı fikirde olmayabileceklerini, tartışmaların olumlu etkileşimlerini etkilemesine izin vermemeleri ve en önemlisi fiziksel kavgaya girmemeleri gerektiğini öğretin.

Aile Bağını Vurgulayın

Çocuklarınıza açıklayın ve periyodik olarak onlara ailenin ve özellikle kardeşlerin kolayca eşleştirilemeyen sarsılmaz bir sevgi ve destek olabileceğini hatırlatın.

Çocuklarınıza, artık bir erkek veya kız kardeş yerine arkadaş şirketini tercih etseler de, büyüdükçe birbirleri için daha önemli hale geleceklerini hatırlatın.

Kardeş ilişkilerinin önemini henüz tam olarak anlamamış olsalar da, bu tekrar etmeye değer bir mesajdır ve sonunda büyüdükçe farkına varacakları bir mesajdır.

Eğlenmek İçin Zaman Ayırın

Birlikte eğlenen ailelerin çatışma ihtimali daha az olacaktır. Bisiklete binmek veya çocuklar için harika yeni bir film izlemek gibi tüm ailenin keyif alabileceği oyunları ve aktiviteleri seçmeye çalışın.

Verywell'den Bir Söz

Çocuklarınız bağ kurmuyorsa, bu genellikle bir sorun değildir. Ancak, gerçekten anlaşmazlığa düşüyorlarsa ve aileniz için sorun yaratıyorsa, çocuk doktorunuzla konuşun. Bir doktor, daha yakın bir bağ kurmalarını nasıl sağlayacakları konusunda bazı fikirler sunabilir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow