İnsanlar Neden Esner?

7'sinden 70'ine herkes esner. Hayvanlar bile. Peki neden esniyoruz bunu hiç düşündünüz mü? Kimse bu soruya kesin bir cevap bulamadı ama bu yazıda neden esnediğimize dair bazı teoriler bulacaksınız. İyi okumalar...

İnsanlar Neden Esner?

Neden esnediğimize dair ilk teori şudur: Sıkıldığımızda veya yorulduğumuzda, normalde aldığımızdan daha az derin nefes alırız. Yani, nefesimiz yavaşladığı için vücudumuz daha az oksijen alır. Bu yüzden, esnemek kana oksijen taşınmasını ve karbondioksitin kandan dışarı atılmasını sağlar. 

Esnemek vücudumuzdaki oksijen ve karbondioksit seviyelerini kontrol etmemizi sağlayan bir reflekstir. Ancak araştırmalara göre, oksijen solunumunu artırmak esnemeyi azaltmıyor ve aynı şekilde karbondioksit solunumunu artırmak da esnemeyi artırmıyor.

Diğer bir teorimize geçersek esnemek akciğerlerimizi ve akciğer dokusunu genişletiyor. Genişletmek ve esnemek; kasları ve eklemleri gerdirmek, kalp atışını hızlandırmak ve uyanmak için gerçekten iyi bir yol.

Son olarak bazı insanlara göre esnemek; akciğerlerimizin yağlı kalmasını sağlamak ve sönmesini engellemek için sürfaktan adlı bir maddenin vücudumuza dağılımını sağlayan koruyucu bir reflekstir. Ve bu teoriye göre, eğer esnemeseydik, derin nefesler almak çok zor olurdu ve bu da bizim için hiç iyi olmazdı.

Bu yazıyı okurken en az bir kere esnediğinize eminim :)