İnşaat Mühendisliği Eğitimi ve Anabilim Dalları

İnşaat Mühendisliği, içinde barındırdığı anabilim dallarıyla düşünüldüğünde; toplumun genel bakış açısının daha ötesinde bir bilim dalı mıdır, nasıl işlerle uğraşılabilir ve sektörde yeri nedir?

 0
İnşaat Mühendisliği Eğitimi ve Anabilim Dalları

      İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ VE ANABİLİM DALLARI

   İnşaat Mühendisliği, bilinen mühendislik dalları arasında en eskisi olmasıyla beraber içerisinde; Yapı Anabilim Dalı, Hidrolik Anabilimdalı, Ulaştırma Anabilim Dalı, Geoteknik Anabilim Dalı, Mekanik Anabilim Dalı, Yapı Malzemeleri Anabilim Dalı ve Yapı İşletmesi Anabilim Dalını barındıran bilim dalıdır.

   İnşaat Mühendisliği eğitiminin ilk senesinde, öğrencileri Mühendislik becerilerine hazırlamak amacıyla; Matematik, Fizik ve Genel Kimya dersleri; Teknik Çizim ve Mesleğe Giriş dersleri verilir. Genellikle Statik dersi her mühendislik okulunda ilk sene verilirken bazı üniversiteler Statik dersini ortak ders sayarken bazı üniversiteler için ayrı olarak verilmektedir.

  İkinci senesinde Mukavemet 1 ve 2, Dinamik, Yapı Malzemeleri Yapı Statiği derslerinin yanında üçüncü sınıfa zemin oluşturacak ana dersler verilmektedir.

  Üçüncü sınıfta Yapı Statiği 2, Karayolu veya bir diğer adıyla Ulaştırma Dersleri, Ulaştırma Projesi, Akışkanlar Mekaniği,Zemin Mekaniği dersleri, ve özellikle ikinci dönemde karşılaşılan Hidrolik, Hidroloji, Çelik Yapılar ve Tasarımı ve Betonarme dersi ile karşılaşılır.

  Son sene olan dördüncü sınıfta ise, Betonarme 2, Su Temini ve Çevre Sağlığı, Deprem Mühendisliği gibi dersler bulunur. 

 Genellikle üçüncü ve dördüncü sınıfta bulunan seçmeli dersler, çeşitli program öğretimiyle entegre edilerek, öğrencilerin ilgi alanı doğrultusunda  ve gelişmek istedikleri alanlarda ilerlemesini sağlayarak üniversitelerce sunulur. 
(Örneğin Fotoğrafçılık ile çok yakından ilgilenen biri olarak, eğitim süresince üçüncü sınıfta Fotoğrafçılık seçmeli dersini görünce çok sevinmiş hemen almıştım. Fotoğraf özellikle proje ve tasarım ile ilgilenecek yapı mühendisleri veya inşaat mühendislerinin perspektif bakış açısını arttıracak ve çok boyutlu düşünmesini sağlayacak bir etmendir.)

  Öğrenim süresi boyunca 2 adet staj yapılması istenir. Biri Saha bir diğer adıyla Şantiye stajıyken, diğeri Ofis veya yine bir diğer adıyla Büro stajıdır. Staj süreleri üniversite komisyonu tarafından belirlenir ve öğrencilerin iş hayatına hazırlığı için oldukça büyük önem teşkil etmektedir.

 Son sınıfta alınan Bitirme Projesi ile öğrencinin ilgi alanı ve ilerlemek istediği anabilim dalına dair sunmuş olduğu edinimler, ilgili dersin akademisyenlerine sunulur.

İdealist olan ve İnşaat Mühendisliğini seven her insanın okurken zevk alabileceği, matematiksel işlemlerle daha iyi odaklanmayı sağlayabilen ve sadece bütünsel düşünmemek; detaya inmek gerektiğini öğreten, disiplin ve düzen gerektiren bilim dalına, başka hiçbir bilim dalına yapamayacağımız gibi üstün körü geçmemeli ve en basitinden ülkemiz şartlarında deprem gerçeği göz önüne alınınca, önemi hakkında üzerinde fazlasıyla durulması gerektiğini düşünüyorum. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Sheva Ben Sheva. İlgilendiğim konularla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak için buradayım