İNGİLTERE - İTALYA FİNALİ.

Euro 2020'de iki farklı kimlikte oyun anlayışına sahip olan İtalya ve İngiltere takımlarının finale çıkma yolculuklarını gelin beraber inceleyelim ve finali değerlendirelim.

İNGİLTERE - İTALYA FİNALİ.

  Bildiğimiz üzere EURO 2020'de finalin adı İtalya - İngiltere oldu. İtalya, turnuvaya final favorisi olarak başlamasa da oynadıkları futbol ile futbol kesiminin büyük bir çoğunluğunu etkiledi. İngiltere ise Gareth Southgate'in katı savunma ve kompakt otun anlayışı ile antipati topladı. Gelin bu süreçte hangi maçta nasıl ilerlediler inceleyelim:

İTALYA:

 Hepimizin yakından tanıdığı bir takım oldu. Turnuvanın açılış maçında bise karşı oynadıkları aşırı dominant oyunla tanıdık İtalya'yı. Hızlı oyun, topu ayakta tutma süresinin 3 saniye altında olması, oyunu ters tarafa doğru hızlı yönlendirmeler.. Adeta bizi yok ettiler. Tabii birçoğumuz "Biz kötü oynadık, ondan o kadar iyi göründüler." desek de İtalya bu dominant oyunu İsviçre karşısında da devam ettirdi. İlk iki maçını gol yemeden 3-0 kazanan İtalya, son maçta da Galler'i yine gol yemeden 1-0 yenerek gruptan lider ve rahat bir şekilde çıktılar. Gruptaki rahat oyunları nedeniyle son 16 turunda ağır favori görülseler de Avusturya karşısında inanılmaz zorlandılar. Avusturya'nın mükemmele yakın savunma performansını normal maç süresinde alamadılar ama uzatmalarda 2-1 kazanarak tur atladılar. Turnuvadaki en ciddi sınavını ise çeyrek finalde gösterecek olan İtalyanlar, Roberto Martinez'in Belçika'sı ile eşleşti. Avrupa'nın elit forvetlerinden Lukaku'ya top göstermeyen İtalya, burada da turu atlayan taraf oldu. Ardından bir zor sınavı da yarı finalde İspanyollara karşı göstereceklerdi. Turnuvada pas takımı olarak bilinen İspanyollar'ın bunu İtalyanlara karşı yapamayacakları düşünülüyordu ama aksine İspanyollar, finali hak eden oyunu gösteren taraf olmuştu. Ama yine de işi penaltılara götürmeyi başaran İtalya, zorlandığı oyunda kazanmayı bildi.

İNGİLTERE:

 Tartışmasız turnuvanın en iyi defans hattına ve savunma istatistiklerine sahip takım olarak geldiler buraya. Önce Hırvatları yendiler, ardından İskoçya karşısında sürpriz beraberlik alsalar da Çekya'yı yenerek rahat şekilde gruptan çıktılar. Son 16'da disiplin takımı Almanları da kitleye İngiltere, Çeyrek finalde de Ukrayna'yı da gol yemeden geçti. 5 maçta gol yemeyerek bir ilki başaran İngilizler, turnuvadaki ilk golünü Damsgaard'ın mükemmel frikiği ile yemiş oldu. Buraya kadar Gareth Southgate'in oynattığı defansif ve kompakt oyun ile gelen İngiltere, elindeki hücum rotasyonuna göre zayıf bir hücum performansı sergiledi. Yarı finalde de Danimarka'yı - tartışmalı bir penaltı ile - eleyen İngiltere, İtalyanların rakibi oldu.

FİNAL YORUMU:

 İtalyanların, finalde katı İngiliz savunmalarını aşamayacaklarını düşünüyorum, Immobile'nin formda geçiremediği bir turnuvada işler tamamiyle kanatlara - Insıgne ve Cheisa - bakıyor. Bu turnuvada da bekleri formda olan İngiltere - Walker ve Shaw - İtalyanların tüm hücum alternatiflerini ve seçeneklerini kısıtlayacak gibi duruyor. Öte yandan İngiltere ise çözüm üretebilecek çok fazla hücum oyuncusuna sahip. Merkezde çoğaltmak isterlerse Kane ile oyun kurabilir, Saka - Sterling ile defans arkasına sarılabilir, Grealish - Sancho ile de adam eksilterek savunmanın dengesini bozabilir. İtalyanların ağır bastığı tek nokta orta saha kurgusu diyebilirim. Barella - Veratti ve Jorginho kurgusuyla çıkan İtalyanlar, Jorginho'nun oyun kurması ve Veratti - Barella ikilisinin hem pres hem de hücuma katkı konusunda verdikleri destek ile ön planda. İngiltere ise iki tane defansif orta saha ile çıkarak hücumda biraz eksik kalmayı tercih ediyor, üreticilik tamamiyle Mount'a kalıyor. İtalyanların maçı yenmesi için kanatları iyi marke etmesi, defans çizgisini biraz daha geride kurması - bu sayede Sterling'e koşu için alan kalmayacaktır - ve o çoşkulu 3 saniyede topu geri kazandıran baskılarını sergilemesi şart. Benim için favori İngilizler.