İletişimde başarılı olmak için bilmeniz gerekenler

İletişimde, Nasıl Yapılır Kılavuzları, İpuçları ve Püf Noktaları Etkili iletişim kurabilmek önemli bir beceridir. İster iş hayatımızda ister kişisel ilişkilerimizde olsun, etkili iletişim başarımızın anahtarıdır. Etkili iletişim için yaşam koçluğu, bu beceriyi öğrenmenin ve elde etmenin harika bir yoludur. Bir dizi iletişim modeli aracılığıyla size nasıl ilerleyeceğinizi ve önde kalacağınızı göstereceğim. İşte etkili iletişim için en önemli on temel becerim. Bu becerilerde şimdi ustalaşın, size uzun süre iyi hizmet edecekler!

İletişimde başarılı olmak için bilmeniz gerekenler

1. Dinleme
Etkili iletişimin en önemli yönlerinden biri iyi bir dinleyici olmaktır. İnsanlar sadece size anlatmak istediklerini anlatmakla ilgilenen ve söyleyeceklerinizi dinlemeyen başkalarıyla iletişim kurmaktan hoşlanmazlar. Etkili iletişim, aktif dinlemeyi gerektirir, bu nedenle, sizin için ikinci doğa haline gelene kadar aktif dinleme pratiği yapın.
Peki aktif dinleme nedir? Aktif dinleme, bir kişinin size ne söylediğini duymayı ve anlamayı içerir. Bir kişinin size ne söylediğini açıkça anlamadığınız sürece, uygun şekilde yanıt veremezsiniz. Size iletilen mesajı tam olarak anladığınızdan emin olmak için sorular sorarak veya söylenenleri yeniden ifade ederek netlik kazanın. Örneğin, “Yani, söylediğiniz şey…” diyebilirsiniz.
2. Sözsüz İletişim
Seçtiğimiz kelimeler, iletilen mesajın sadece %7'sini oluşturuyor ve bu da sözlü olmayan iletişimi daha da önemli hale getiriyor. Beden dili önemli bir iletişim aracıdır. Beden diliniz, sözlerinizi aktarmaya yardımcı olmalıdır. Göz önünde bulundurmanız gereken diğer faktörler, sesinizin tonu, el hareketleriniz ve göz temasının sağlanması gibi şeylerdir. Rahat ve arkadaşça bir tonunuz varsa, bir kişi sizinle açıkça konuşmaya teşvik edilecektir. Gevşek bacaklar ve açık kollarla açık bir duruş pozisyonu benimseyin. İletişim kurduğunuz kişiyle göz teması kurmanız önemlidir, ancak onlara bakmamaya dikkat edin, çünkü bu sadece rahatsız edicidir. Diğer kişi tarafından görüntülenen sözel olmayan sinyalleri tanımanız da aynı derecede önemlidir. Bu sinyaller size o kişinin nasıl hissettiğine dair bir fikir verecektir.
3. Açık ve Kısa Olun
Mesajınızı mümkün olduğunca az kelime kullanarak iletin. Yüz yüze, telefon veya e-posta yoluyla mesajınızı net, özlü ve doğrudan iletin. Sözlerinizde aşırıya kaçarsanız, dinleyici ya odağını kaybeder ya da ne istediğinizden emin olamaz. Konuşmadan önce iletmek istediğiniz mesaj hakkında biraz düşünün. Bu, kafa karıştırmanızı ve kafa karışıklığına neden olmanızı önleyecektir.
4. Yakışıklı Olun
Biriyle yüz yüze iletişim kurarken, basit bir gülümsemeyle samimi bir ton kullanın ve kişisel bir soru sorun. Bu şeyler diğer kişiyi dürüst, açık iletişim kurmaya teşvik eder. Yazılı iletişim (örn. e-posta) kullanırken bunu basit bir kişisel mesaj ekleyerek başarabilirsiniz, örneğin, “Hafta sonunuz nasıldı?”.
5. Kendinden Emin Ol
Güven, tüm etkili iletişimin temelini oluşturur. Kendinden emin görünüyorsan, diğer insanlar söylediğini yapacağına inanacaktır. Göz teması kurmak, sert ama arkadaşça bir ton kullanmak (asla saldırgan değil), güven yaymanın tüm yollarıdır. Her zaman diğer kişiyi dinlemeyi ve sözsüz ipuçlarına dikkat etmeyi unutmayın.
6. Empati
Empati, başka bir kişinin duygularını anlayabilme ve paylaşabilme becerisidir.
İletişim kurduğunuz kişiyle aynı fikirde olmasanız bile, onun görüşlerini anlamanız ve saygı duymanız çok önemlidir. O kişiye basitçe “Ne dediğini anlıyorum” demek, onları dinlediğinizi ve onların bakış açısına saygı duyduğunuzu anlamalarını sağlayacaktır.
7. Daima Açık Fikirli Olun
Etkili bir iletişimci olmak, her konuşmaya esnek ve açık fikirli bir şekilde yaklaşılmasını gerektirir. Bunu başarmak her zaman kolay değildir, ancak etkili bir şekilde iletişim kurmak için çok önemlidir. Her zaman aktif dinlemeye katılın ve diğer kişinin bakış açısının ne olduğunu anladığınızı kabul ederek empati gösterdiğinizden emin olun. Bu yaklaşımı benimsemek her zaman dürüst, üretken iletişimi sağlayacaktır.
8. Saygı İletin
Onlara ve fikirlerine saygı duyarsanız, diğer insanların sizinle iletişim kurma olasılığı daha yüksek olacaktır. Başka bir kişiye adını kullanarak hitap etmek, onun takdir edildiğini hissettirecektir. Telefonla iletişim kuruyorsanız, her zaman konuşmaya odaklanın ve herhangi bir şekilde dikkatinizin dağılmasından kaçının. E-posta yoluyla iletişim kurarken, alıcıya adıyla hitap etmeye dikkat ederek mesajınızı oluşturmak ve düzenlemek için zaman ayırın.

9. Geribildirim Verin ve Alın
Uygun geri bildirim vermek ve almak, özellikle rolleri diğer insanları yönetmek olan bizler için önemli bir iletişim becerisidir. Birini övmenin yanı sıra yapıcı geri bildirim sağlamak, motivasyonu büyük ölçüde artırabilir ve moral oluşturabilir.
Başkalarından gelen geri bildirimleri kabul etmeniz ve teşvik etmeniz de aynı derecede önemlidir. Her zaman geri bildirimleri dinleyin ve olumlu hareket edin. Geri bildirimin herhangi bir yönünden emin değilseniz, diğer kişiden açıklama almak için bir soru sorun.
10. İş İçin En İyi Ortamı Düşünün!
Listemdeki son madde, en iyi iletişim biçiminin ne kullanılacağını bilmektir. En iyi iletişim biçimini kullanmaya dikkat etmek, yanıtınızın olumlu olmasına neden olacaktır. Kiminle iletişim kurmaya çalıştığınız, konunun ne kadar önemli olduğu ve o kişinin ne kadar meşgul olabileceği gibi şeyleri düşünün. Örneğin, patronunuzdan zam istemek, bunu mesajla yaparsanız asla ciddiye alınmayacaktır - bu yüzden neyin uygun olduğunu düşünün!