İdeal uyku ve öneriler

Hepimiz iyi performans sahibi olmak isteriz. Peki bunun için ne yaparız? Performansımızı arttırmak için ilk gözden geçirmemiz gerek kriter kesinlikle uykudur. İdeal uyku nasıl olmalıdır? Kaç saat ve hangi saatlerde uyunmalıdır?

 3
İdeal uyku ve öneriler
qualitysleep

Uyku öncelik vermemiz gereken en önemli biyolojik gereksinimlerdendir. Uyku kalitemiz adeta günümüzün nasıl geçeceğini belirler. Sağlıklı, başarılı, dinamik ve pozitif olabilmek için uyku kalitemizin iyi olması gerekir. Uykudan maximum verimi alabilmek için gerekli şartlar genellikle bünyelere göre farklılık gösterir. Bu nedenle kendi idealimizi fark edip ona göre önlemler almalıyız.

İdeal uyku için ortam gereksinimleri genellikle teknolojik cihaz barındırmayan ve karanlık ortamlardır. Karanlık, uyku kalitemizi arttırdığı gibi beynimizin uykudan optimum verimi almasını sağlar. Optimum verim = İyi performanstır. İyi uyku yalnızca performansımıza artılar katmakla kalmaz, aynı zamanda bize olumlu şekilde yansıttığı birçok durum söz konusudur.

Ancak uykusuzluk veya kaliteli uyku uyuyamama problemiyle oldukça sık karşılaşılır. Uykusuzluk yalnızca günlük hayatımızı olumsuz etkilemekle kalmayıp bizlere ileriye dönük hasarlar verebilir. Kansere, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini oldukça arttırır. Aynı zamanda hastalıklara karşı yanlış teşhisler konulmasına dahi sebep olabilir. Örneğin uyku sorunu olan çocuklarda dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlüğü, ve aşırı kontrolsüz hareketlilik sık karşılaşılan problemlerdendir. Fakat bu durum bazen hiperaktivite ile karıştırılabiliyor ve hastaya yanlış teşhisler konulmasına sebep olabiliyor.

 

Uykusuzluğun yanında az uyunan ve kalitesiz uykunun da oldukça olumsuz etkileri olabiliyor. Kötü uyku yaşlanmayı hızlandırır, reflexleri yavaşlatır, bağımlılıkları arttırır, kilo alma eğilimini artarken kolesterolün de artmasına sebebiyet verebilir.

İyi uyku için ise her gün aynı saatlerde (önerilen 22.30 – 23.00) yatmalı, en az 7 saat uyumalı, sürekli benzer ritüelleri uygulayarak uykuya hazırlanmalıyız. Çünkü uyku beynimizin temizlendiği evredir ve oldukça önemlidir. Öğrenmeye çalıştığımız bilgiler geçici hafızada kalıcı hafızaya bu evrede aktarılır. Bu durum akademik başarı için oldukça önemlidir. Düzenimizin bozulabileceği özel durumlar olabilir. Yaşanan bu durumları ertesi gün erken uyuyarak veya gün içerisinde kısa şekerlemelerle telafi edebiliriz.

                                                                                                                                                                                                                  

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Feza Bilim ve teknoloji alanında ulaşabileceğiniz birçok araştırma için (∩^o^)⊃━☆ https://linktr.ee/israfeza