Hünkar Beğendi Yemeğinin Hüzünlü Hikayesi

Kim bu harika yemeğin bu kadar acı bir hikayesi olduğunu düşünebilirdi ki?

 0
Hünkar Beğendi Yemeğinin Hüzünlü Hikayesi

Yıl 1867 yaz aylarında Sultan Abdülaziz Paris'e üçüncü Napoleon'u uluslar arası bir sergi için ziyarete gider. Napoleon ve eşi Eugenie saraylarında Sultan Abdülazizi memnuniyetle ağırlarlar. Fakat beklenmeyen bir olay yaşanır. Sultan Abdülaziz ve Eugenie birbirlerini görür görmez birbirlerine aşık olurlar. Sergi bittikten sonra Sultan Abdülaziz kalbinde Eugenie'ye olan aşkı ile İstanbula dönmek zorunda kalır. Aradan yıllar geçer ne Abdülaziz güzel yüzlü Eugenie'yi unutabilir ne de Eugenie Sultan Abdülaziz'i.

Kader midir bilinmez, Süveyş Kanalının açılışına Napoleon ve Eugenie de davetlidir. Napoleon davete gidemeyeceği için Eugenie'yi gönderir. İki aşık onca yıldan sonra birbirleri ile tekrar karşılaşacaklardı. Eugenie Mısır'a doğru gemiyle giderken İstanbul'a da uğrar ve Sultan Abdülazizi sarayında ziyaret eder. Eugenie ziyaret sırasında yanında aşçısını da getirmiştir fakat Sultan Abdülaziz o kadar heyecanlıdır ki sunulan hiçbir yemeği beğenmez. Eugenie'nin aşçısı o sırada mutfakta beşamel sos yaparken Osmalnlı mutfak aşçısı beşamel sosun içerisine közlenmiş patlıcan katar ve Sultanın şimdiye kadar en sevdiği et yemeğini de bu harcın üstüne koyarak Sultan Abdülaziz ve Eugenie'ye servis eder. Sultan bu yemeyi pek beğenir ve adı 'Hünkar Beğendi' olarak anılmaya başlar.

Hikayenin devamında ise yemekten sonra Sultan Abdülaziz ve Eugenie'nin o geceyi beraber geçirdiklerine dair söylentiler sarayda ve sokaklarda yayılmaya başlar. Sultan Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Valide Sultan haremi ziyaret ederek Eugenie'ye 'Senin kocan yok mu? Memleketine dön!' diye bağırarak Eugenie'yİ saraydan kovar.

Aşıklar birbirlerinden ayrı düşerler ve bir daha mutlu olamazlar. Sultan Abdülaziz tahtan indirilir ve öldürürlür. Napoleon ise eşi Eugine'yi sürgüne gönderir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow