HIRS DEĞİL AZİM

Hırs, kendin dışındakilerin kaybetmesini isteyip kendinin de kazanmasını istemek demektir, azim ise diğerleri beni ilgilendirmez ben de kazanayım demektir. Bize düşen: hırsı bırakmaya çalışıp tevekkül ve kanaate alışmaktır.

HIRS DEĞİL AZİM
HIRS DEĞİL AZİM
HIRS DEĞİL AZİM

Selamun Aleyküm

   Hırs, birçok zaman bizi insanlıktan, kendimizden çıkaran bir şey. Kazanmak için bazen bütün paranı, mal varlığını, aileni, zamanını, dinini, kendin dışındaki her şeyi feda edersin...

Ve sonunda da çok az ihtimalle başarılı olursun olsan da mutlu olamıyorsun.. Çoğu zaman hırsın sonucu üzüntüler, başarısızlıklar oluyor.

Halbuki biz sadece kendimizi değil de herkesi düşünsek hırslı değil de azimli olsak bencilliğimizden değil açgözlülüğümüzden değil de yüksek ahlakımızdan ötürü çalışsak birçok kişi gibi başarılı oluruz zaten, Allah'ın izniyle..

Bu noktaya Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri şöyle değinmiştir..

"Hırs, sebeb-i haybet (kaybetme sebebi)tir ve illet ve zillettir; ve mahrumiyet ve sefaleti getirir. Evet, her milletten ziyade hırsla dünyaya saldıran Yahudi milletinin zillet ve sefaleti, bu hükme bir şahid-i kàtı’dır." (Mektûbat/Risale-i Nur)

Herkesçe mâlum. Yahudilerin tüm dünya sermayesini elde tutması hırsındandır, ve hangi dine mensup olanlara sorarsanız sorun hatta dinsizlere de sorsanız Yahudileri ayıplayacaklardır..

Birçok kişi fıtraten hırslı olabiliyor belki de yetiştiği ortam güzel bir ortam olmadığı için, sürekli birileriyle kıyaslandırıldığıo için hırs üzerine yaşayan birçokkişi var.

Önemli olan şey hırs ile mücadele etmek hırsı bırakmaya çalışıp tevekküle, kanaate alışmalıyız.

Selamun Aleyküm