Havaalanında El Konulan Eşyalara Aslında Ne Olur?

Yolcular tarafından    taşınması yasak olan  bazı ürünler   yanlışlıkla el bagajında paketleniyor. Ve eşyalarına el konulduktan sonra ne olacağı söz konusu olduğunda, basit bir yolcu için bu tam bir muamma. Neredeyse hiç kimse böyle bir şey olursa ne yapacağını bilmiyor. El konulan bu eşyaların nereye gittiğini ve geri almanın mümkün olup olmadığını araştırdık.

Havaalanında El Konulan Eşyalara Aslında Ne Olur?

Yolcular tarafından    taşınması yasak olan  bazı ürünler   yanlışlıkla el bagajında paketleniyor. Ve eşyalarına el konulduktan sonra ne olacağı söz konusu olduğunda, basit bir yolcu için bu tam bir muamma. Neredeyse hiç kimse böyle bir şey olursa ne yapacağını bilmiyor.

El konulan bu eşyaların nereye gittiğini ve geri almanın mümkün olup olmadığını araştırdık.

Mallardan vazgeçmek tek seçenek değil

El konulan bir eşyayı havaalanına her bıraktığınızda ona veda ediyorsunuz. Eğer bir şişe su ise, önemli değil, ama eğer bir şişe pahalı parfümse, dramatik olabilir. Bu durumda, başka seçenekleriniz olduğunu bilmelisiniz.

İlk olarak, bazı havalimanlarında El Konulan Eşya İade Servisi bulunmaktadır. Bir havaalanı görevlisine onu nerede bulabileceğinizi sorabilirsiniz. Eşyanızı yatırdıktan sonra, geri almak için belirli bir gün süreniz vardır. Örneğin, İstanbulda 30 gününüz var. Ayrıca, belirli bir süre içinde geri dönmeyi planlamıyorsanız, öğenizin adresinize teslim edilmesini de seçebilirsiniz.

İkinci olarak, hiç kimse sizi havayolunun bilet kontuarına geri dönmekten ve bu eşyaları içeren bagajınızı kontrol etmekten alıkoymuyor. Tabii ki, eğer aceleniz yoksa ve yeterli zamanınız varsa. Ve birçok havayolunun yalnızca bir çantanın ücretsiz olarak check-in yapmasına izin verdiğini unutmamalısınız. Ayrıca arkadaşınıza verebilir veya arabanızda bırakabilirsiniz. 

Bırakırsanız eşyalarınız nereye gider

Bazı insanlar, memurların yasaklanmış eşyalarınızı aldığını tahmin edebilir. Bu bir yanlış anlamadır. Örneğin, karışık bir bıçak kutusu veya bir tasarımcı çantası gibi bazı ürünler çevrimiçi oluyor ve toplu olarak satılıyor. Müzayedelerde yarı fiyatına satılabilirler, bu yüzden pazarlık avcıları için iyi bir platformdur. Pek çoğuda hayır kurumlarına gidiyor.

Bazı havalimanları, yasaklanmış eşyaların sanat sergisi yapar

Her zaman sanat için bir yer vardır. Örneğin, 2019'da Vilnius'taki Litvanya havaalanındaki personel keskin bir fikir buldu ve yolculara güvenliğin önce geldiğini hatırlatmanın alternatif bir yolunu buldu. El konulan bıçak ve makastan bir Noel ağacı yaptılar.

Kişisel, ancak yasak olan eşyalarınızın bu tip durumlarla karşılaşmasını istemiyorsanız , bir sonraki uçuşunuz için hazırlanmadan önce bagaj gereksinimlerini kontrol etseniz iyi olur.