Hapşırmak faydalı mıdır?

Sıkk sık hapşırırız hapşırmanın nedenini bilirsek daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Hapşırmayı engellemeye çalışmayalım. Engellediğimizde sakıncalı durumlarla karşılaşabiliriz.

Hapşırmak faydalı mıdır?

       Havaların soğumasıyla beraber gripal enfeksiyonlar ve hapşırıkla sık sık karşılaşırız. Bazen peş peşe bizi hapşırık krizi yakalar. Bu durum bizi çok rahatsız eder. Nedenini anlamaya çalışırız. Alerjik mi gripal mi? Fakat burda bilmemiz gereken hapşırık olayının damarlardaki basıncı artırdığıdır. Bu esnada vücudun farkında olmadan uyguladığı hapşırmayı engellemeye yönelik hareket son derece sakıncalıdır.

           Hapşırma esnasında rahat olunmalı hapşırmayı engelleyecek hareketlerde bulunulmamalıdır. Hapşırma esnasında akciğerlerdeki atıması gereken minik mikroplarda dışarı atılmaktadır. beyne daha fazla oksijen gitmekte kalp birkaç saniye rahatlamaktadır.

           Vücudumuzdaki muhteşem düzen işleyişini bu şekilde sürdürmektedir. hapşırmayı engellemeye çalışmayalım sağlığımızı koruyalım. Sitresten uzak huzurlu yaşamaya çalışalım.Doğal beslenelim. Yürüyüş yapalım. Allahın bize verdiği sağlığımızı koruyalım. Zarar verecek davranışlardan uzak duralım.