Hamilelikte bebeğinizi etkileyebilecek enfeksiyonlar

Hamileliğiniz ve bebek rehberiniz

Hamilelikte bebeğinizi etkileyebilecek enfeksiyonlar

Yaşam boyunca hepimiz birçok virüs ve bakteri ile karşılaşırız. Savunma mekanizmamızın bir parçası olarak vücut, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olacak antikorlar üretir.

Belirli bir virüse veya bakteriye karşı antikorlarınız varsa, bağışıksınızdır ve antikorlar, enfeksiyona yeniden yakalanmanın etkisini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur.

Bu sayfa, hamilelikte sorunlara neden olabilecek enfeksiyonlar, semptomları ve endişeleniyorsanız ne yapmanız gerektiği hakkındadır.

Hamilelikte su çiçeği

Hamilelikte su çiçeği enfeksiyonu hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir, bu nedenle suçiçeği geçirebileceğinizi düşünüyorsanız erken tavsiye almanız önemlidir.

Kadınların yaklaşık% 95'i suçiçeği enfeksiyonuna karşı bağışıktır. Ama hiç suçiçeği geçirmediyseniz (ya da geçirip geçirmediğinizden emin değilseniz) ve bunu yapan bir çocuk ya da yetişkinle temasa geçerseniz, hemen doktorunuzla, doğum uzmanınızla ya da ebeyle konuşun. Bağışık olup olmadığınızı bir kan testi gösterecektir.

Hamilelikte CMV

CMV (sitomegalovirüs), herpes grubunun bir parçası olan ve aynı zamanda uçuklara ve su çiçeği hastalığına da neden olabilen yaygın bir virüstür. CMV enfeksiyonları küçük çocuklarda yaygındır.

Doğmamış bebeklerde işitme kaybı, görme bozukluğu veya körlük, öğrenme güçlüğü ve epilepsi gibi sorunlara neden olabileceğinden enfeksiyon hamilelik sırasında tehlikeli olabilir.

CMV, hamile anne daha önce enfeksiyon geçirmemişse bebek için özellikle tehlikelidir.

Bir CMV enfeksiyonunu önlemek her zaman mümkün değildir, ancak riski şu şekilde azaltabilirsiniz:

Ellerinizi düzenli olarak sabun ve sıcak suyla yıkamak, özellikle çocuk bezlerini değiştiriyorsanız veya bir kreş veya kreşte çalışıyorsanız
küçük çocukları yüzlerinden öpmemek - onları başlarından öpmek veya onlara sarılmak daha iyidir
Küçük çocuklarla yiyecek veya çatal bıçak paylaşmamak ve onlarla aynı bardaktan içmemek
Sizi küçük çocuklarla yakın temasa geçiren bir işiniz varsa, bu önlemler özellikle önemlidir. Bu durumda, daha önce CMV ile enfekte olup olmadığınızı öğrenmek için bir kan testi yaptırabilirsiniz.

Gebelikte Grup B streptococcus

Grup B streptococcus (GBS veya grup B strep), insanların% 30'una kadar taşınır, ancak nadiren zarara veya semptomlara neden olur. Kadınlarda bakteri bağırsak ve vajinada bulunur.

Çoğu hamilelikte sorun yaratmaz, ancak az sayıda B grubu strep, genellikle doğumdan hemen önce veya doğum sırasında bebeği enfekte ederek ciddi hastalığa neden olur.

Zaten GBS enfeksiyonu olan bir bebeğiniz olduysa, yeni bebeğinizin enfeksiyon kapma olasılığını azaltmak için doğum sırasında size antibiyotik verilmelidir. Hamilelik sırasında bir grup B strep idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz, doğum sırasında da size teklif edilmelidir.

Bebeğin GBS enfeksiyonu şu durumlarda daha olasıdır:

erken doğuyorsunuz (37. gebelik haftasından önce)
sularınız erken kırılıyor
doğum sırasında ateşin var
şu anda GBS taşıyorsun
Ebeniz veya doktorunuz, bebeğinizin enfeksiyon kapmasını önlemek için doğum sırasında size antibiyotik verilip verilmeyeceğini değerlendirecektir.

Gebeliğin geç döneminde GBS için test edilmesi mümkündür. Endişeleriniz varsa doktorunuzla veya ebenizle konuşun.

Hayvanlardan bulaşan enfeksiyonlar

Kediler

Kedi dışkısı, toksoplazmoz enfeksiyonuna neden olan bir organizma olan toksoplazma içerebilir. Toksoplazmoz bebeğinize zarar verebilir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için:

hamileyken kedi kumu tepsilerini boşaltmaktan kaçının
kum tepsisini başka kimse boşaltamazsa, tek kullanımlık lastik eldiven kullanın - tepsiler her gün temizlenmeli ve 5 dakika kaynar suyla doldurulmalıdır
hasta kedilerle yakın temastan kaçının
Kediniz olmasa bile, toprağın dışkı ile kirlenmesi durumunda bahçede çalışırken eldiven giyin
bahçeyle uğraştıktan sonra ellerini ve eldivenlerini yıka
Kedi dışkısıyla temas ederseniz, ellerinizi iyice yıkayın.
genel gıda hijyeni kurallarına uyun - gıdanın nasıl güvenli bir şekilde hazırlanacağını ve gıdanın nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını öğrenin

Koyun


Kuzular ve koyunlar, koyunlarda düşüklere neden olduğu bilinen Chlamydia psittaci adlı bir organizma taşıyabilir. Ayrıca toksoplazma taşırlar.

Kuzulardan veya sağmalardan ve ayrıca yeni doğan kuzularla her türlü temastan kaçının. Koyunlarla temas ettikten sonra grip benzeri semptomlar yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Hepatit B

Hepatit B, karaciğeri enfekte eden bir virüstür. Hepatit B'li birçok kişi hiçbir hastalık belirtisi göstermez, ancak bunlar taşıyıcı olabilir ve başkalarına bulaşabilir.

Virüs, enfekte bir kişiyle prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girerek ve enfekte kanla doğrudan temas yoluyla yayılır. Hepatit B hastasıysanız veya hamilelik sırasında enfeksiyon kaptıysanız, enfeksiyonu doğumda bebeğinize geçirebilirsiniz.

Tüm hamile kadınlara doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak hepatit B için kan testi teklif edilir. Risk altındaki bebeklere, yaşamın ilerleyen dönemlerinde enfeksiyonu ve ciddi karaciğer hastalığını önlemek için doğumda hepatit B aşısı yapılmalıdır.

Doğumdan itibaren bağışıklama, bebeklerin uzun süreli hepatit B enfeksiyonu geliştirmesini önlemede% 90 ila 95 etkilidir. Diğer dozlar 4, 8, 12 ve 16. haftalarda ve son doz 12 ayda verilir.

Bebeğiniz 12 ayda hepatit B enfeksiyonu açısından test edilecektir. Enfekte olmuş bebekler, uzman değerlendirmesi ve takibi için sevk edilmelidir.

Hepatit C

Hepatit C virüsü karaciğeri enfekte eder. Hepatit C'li birçok insanın hiçbir semptomu yoktur ve enfekte olduklarının farkında değildir. Virüs, enfekte kanla doğrudan temas yoluyla bulaşır.

Yasadışı uyuşturucu kullanan kişilerde bu, kanla kontamine iğnelerin ve uyuşturucu enjekte etme ekipmanının paylaşılmasının bir sonucu olabilir.

Hepatit C, hepatit C'nin yaygın olduğu ve enfeksiyon kontrolünün zayıf olduğu ülkelerde tıbbi veya diş tedavisi görerek veya enfekte bir partnerle cinsel ilişkiye girerek de bulaşabilir.

Hepatit C'niz varsa, risk hepatit B veya HIV'den çok daha düşük olmasına rağmen enfeksiyonu bebeğinize bulaştırabilirsiniz. Bu şu anda önlenemez.

Bebeğiniz onlar enfekte eğer, onlar bir uzman tarafından değerlendirilmesi için sevk edilebilir, hepatit C için test edilebilir.

Hamilelikte HIV

Rutin doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak size gizli bir HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) testi teklif edilecektir. Ebeniz veya doktorunuz testi sizinle görüşecek ve sonuç olumlu ise danışmanlık hizmeti verilecektir.

Hamilelikte HIV taraması hakkında daha fazlasını okuyun.

Mevcut kanıtlar, HIV pozitif bir annenin sağlık durumunun iyi olduğunu ve enfeksiyon semptomları olmaksızın hamilelikten olumsuz etkilenme ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir.

Ancak HIV, hamile bir kadından bebeğine hamilelik, doğum veya emzirme sırasında geçebilir.

HIV teşhisi konulursa, bebeğiniz için enfeksiyon riskini azaltmak için sizin ve doktorunuzun hamileliğinizin ve doğumunuzun yönetimini tartışmanız gerekecektir.

Gebelikte tedavi, bebeğe HIV bulaşma riskini büyük ölçüde azaltır - 4'te 1'den 100'de 1'in altına. Bebeğiniz doğumda ve 2 yıla kadar düzenli aralıklarla HIV için test edilecektir.

HIV bebeğinize bu şekilde bulaşabileceğinden, emzirmemeniz tavsiye edilir.

HIV pozitifseniz, doktorunuzla veya ebeyle kendi sağlığınız ve size açık seçenekler hakkında konuşun. Bilgi ve destek için Positively UK veya Terrence Higgins Trust gibi kuruluşlarla da iletişime geçebilirsiniz.

İngiliz HIV Derneği, HIV ve hamilelik hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.