Güzel Bir Uyku Adına

Uyku hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biridir. Kaliteli bir uyku ise herkesin hakkıdır. Günlük hayatın olumsuzluklarını bir kenara atıp bu adımları doğru bir şekilde uygulayarak güzel bir uykunun kapılarını açabilirsiniz.

Güzel Bir Uyku Adına

Uyku günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve dinlenebilmek için her vücudun ihtiyacı olan tek şeydir. Uykunun daha sağlıklı ve rahatlatıcı hale gelmesi için birbirinden farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan bazıları

Oda sıcaklığını düşürün.

Vücut ısısının dengelenmesinde etkili olan soğuk etki uykunuzun daha sağlıklı olmasını sağlar. Çünkü vücut geceleri istediği enerjiyi alabilmesi için soğuk bir etkiye ihtiyaç duyar. 

Fiziksel aktiflik

Gün içerisinde daha hareketli olmak enerjinin zayıflamasına neden olur. Aslında bu iyi bir şeydir. Çünkü aktiflik seviyeniz arttıkça yorulma oranınız da yükseleceği için gün sonunda daha rahat ve güzel bir uyku uyuyabilirsiniz. 

Elektronik aletlerden uzaklaşma

Telefon, bilgisayar ve televizyon gibi birçok alet beyine giden yolları oldukça yorar. Vücut istediği uykuyu verimli düzeyde alamaz. En güzel uykuların sırrı rahat bir beyinle gerçekleşir. Gün içerisinde elektronik aletlerle olan yakın temasınızı uyumadan önce düşürürseniz beyninizin yorulma oranı da azalır ve bu sayede daha rahat uyuyabilirsiniz. 

Lavanta yağı

Lavanta yağının ortama yaydığı enfes kokunun güzelliğini bilirsiniz. Yastığınıza damlatacağınız bir kaç damla lavanta yağının eşsiz kokusunun etrafa yayılmasıyla uykuya dalma hızınız arasında doğru bir orantı vardır.