Gizlilik ve Güvenlik Açısından WhatsApp Alternatifi En İyi 5 Uygulama

İşte WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Gizlilik ve Güvenlik Açısından  WhatsApp  Alternatifi  En İyi 5  Uygulama

 WhatsApp, beğenseniz de beğenmeseniz de verilerinizi Facebook ile paylaşmaya başlayacak. Bunun ışığında, birçok kişi mahremiyet ve güvenliğe daha derin odaklanan WhatsApp alternatifleri arıyor. İşte  öneriler.

1. Signal

Signal's app icon

Signal ücretsizdir, güçlü şifrelemeye sahiptir ve tüm mobil platformlarda çalışır. Diğer çoğu mesajlaşma uygulaması gibi, Signal'in kullanımı gerçekten basittir. Ayrıca sesli ve görüntülü arama da sunar, böylece WhatsApp'ı aramazsınız.

Signal masaüstü yükleme dosyalarını içerir, böylece uygulamayı hem bilgisayarınızda hem de cep telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Her mesaj şifrelenir, bu nedenle yalnızca gönderen ve alıcı bunları okuyabilir. Mesajlar bilgisayar korsanları tarafından tamamen okunamaz. Signal, uzmanların bunu test etmesine ve hataları bulmasına olanak tanıyan açık kaynaklı şifreleme kullanır. Bu, uygulamayı daha da güvenli hale getirir.

Kullanıcılar, otomatik silme için bir zaman aralığı ayarlayarak iletilerin kaybolmasına izin vermeyi seçebilirler. Bu, başka birinin telefonunuza erişimi olsa bile gizliliği garanti eder.

Signal'de animasyonlu emojiler yoktur. Ancak, cihazınızın emojilerini uygulamaya aktarabilirsiniz.

2. Threema

Threema's app icon

Threema tam bir mahremiyet vaat ediyor. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz, uygulamada değil, yalnızca telefonunuzda saklanır. İletiler teslim edilir edilmez silinir. Ek olarak, bir telefon numarası yerine 8 basamaklı bir Threema Kimliği kullanarak kişilere bağlanarak gizliliğinizi daha da koruyabilirsiniz. Kişileri benzersiz QR kodlarıyla doğrulayabilirsiniz.

Threema, metinler, sesli aramalar, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için uçtan uca şifreleme sağlar. Durum mesajlarınızı bile şifreler, böylece kimse gönderdiklerinizi takip edemez. Mesajlar yalnızca gönderen ve hedeflenen alıcı tarafından okunabilir.

Threema'yı tarayıcı içinde güvenle kullanabilirsiniz. WhatsApp gibi, uygulama biçimlendirme özelliklerinin yanı sıra konumlar ve dosyalar gönderiyor. WhatsApp'ın aksine, kullanıcılar anketler oluşturabilir ve bireysel mesajlarda "beğenme" geri bildirimi bırakabilir. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve onları parola ile koruyabilirsiniz.

3. Telegram

Telegram's app icon

200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Telegram, WhatsApp'a popüler bir alternatiftir. Bulut tabanlı uygulama birden çok platformda çalışır. WhatsApp'a benzer şekilde, birinin mesaj aldığını görmek için çift tıklama sistemi kullanır.

Uygulama, sesli aramalar için varsayılan uçtan uca şifreleme özelliğine sahiptir ve hiç kimsenin aramalarınızı dinlememesini sağlar. Ancak, depolamayı önlemek için mesaj şifrelemesinin manuel olarak açılması gerekir.

Signal gibi, Telegram da bir mesajı belirli bir süre sonra otomatik olarak silme yeteneği sunar. Aynı zamanda multimedya dosya paylaşımını da destekler.

4. Wire

Wire's app icon

Avrupa veri saklama yasalarıyla korunan Wire, uçtan uca şifrelemeye sahip güvenli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ek destek ve özelliklerle ücretsiz kişisel hesaplar ve ücretli iş planları sunar. Wire, net ses ve görüntülü iletişimlere sahiptir.

Wire, 1: 1 ve grup ekran paylaşımı sunar. Ayrıca multimedya dosya paylaşımını ve ses filtrelemeyi de destekler. Tüm büyük platformlar için mevcut olan sekiz senkronize cihazdan hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir ve sohbetler içinde listeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kolay paylaşım için dosya boyutlarını optimize edebilecek ve daha fazla gizlilik için mesajları silmek üzere zamanlayıcılar ayarlayabileceksiniz.

5. Riot.IM

Riot.IM's app icon

VoIP ve görüntülü aramanın yanı sıra mesajlar için uçtan-uca şifrelemeyi destekler. Her kullanıcı benzersiz bir kimlik alır; bu kimlik, anonimliğinizi korumaya yardımcı olmak için telefon numarası yerine kullanılır.

Riot, açık kaynaklı yazılım üzerinde çalışıyor. Kendi botlarına sahip olsa da, geliştiriciler kendi botlarını oluşturabilirler. Bu, kullanıcıların yazılımla etkileşime girmesini sağlayarak yazılımı daha çok yönlü ve güvenli hale getirir. Açık kaynak özellikleri, Riot'u kurumsal gruplardan çok geliştirici ekipleri için daha uygun hale getirir.

Riot'un konuşma odaları vardır ve kullanıcılar herhangi bir genel sohbet odasını ziyaret edebilir. Ayrıca bir bağlantıyla ziyaret edebileceğiniz özel odalar sunmaktadır.

Ek olarak, masaüstü istemcinin temiz ve kullanıcı dostu bir arayüzü vardır ve uygulama yedi dilde mevcuttur. Ayrıca diğer uygulamalara bağlanmanıza da izin verir.