Gençler Arasında Yaygın Olan 5 Bağımlılık Türü

Gençler Arasında En Yaygın Beş Bağımlılık

 0
Gençler Arasında Yaygın Olan 5 Bağımlılık Türü

Çoğu insan, genç bağımlılığını düşündüklerinde uyuşturucu ve alkolü düşünür. Ancak bağımlılık hastalığı, belirli ödüllendirici davranışlarla da gelişebilir. Örneğin, bir gencin aşağıdaki beş tür davranışa bağımlı hale gelmesi mümkündür:

İnternet: Araştırmalar, dünyadaki ergenlerin% 1,4 ila% 17,9'unun İnternet bağımlısı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, İnternet kullanımına olan bağımlılıklar, Amerika Birleşik Devletleri'nde diğer ülkelerdeki kadar yaygın değildir. Bir ergenin İnternet bağımlılığı olduğuna dair tipik işaretler arasında günlük görevleri tamamlamada güçlük, akademik performansın düşmesi, İnternette zamanın kaybolması, arkadaşlardan ve aileden soyutlanma ve İnternet kullanımıyla coşku yaşama sayılabilir.

Kumar: Gençler oyun oynama ve harcama alışkanlıklarını sınırlama yeteneklerini kaybettiklerinde, bir bağımlılık ortaya çıkabilir. Gençlerin% 4-7'si kumar oynamanın heyecanını içeren kumar bağımlılığı davranışı sergiliyor; bir galibiyetin kazancını oyunda kalmak, çekip gitmek yerine kullanmak ve arkadaşlardan ve ailelerden borç almak; oyunda kalmak ve kumar oynamaya devam etmek için herhangi bir şey yapmak; büyük kazanmaya odaklanan ve devam eden kayıplara rağmen oynamaya devam edecek; ve çevrimiçi oynamak, oynamaya devam etmek için gerekirse kredi kartlarını artırmak isterler.

Oyun: Bu bir tür bağımlılık, video oyunlarının aşırı kullanımıdır. Şu anda bir bağımlılık türü olarak kabul edilmese de, bu davranışı bir tür hastalık olarak resmen dahil etme yönünde büyüyen bir hareket var. Oyun bağımlılığının birkaç belirtisi arasında oyun davranışı üzerinde kontrol eksikliği, zaman kaybı, bir gencin hayatı üzerinde olumsuz etkisi, olumsuz veya rahatsız edici duygulardan saklanma, savunmacı olma ve görevleri tamamlamada güçlük yer alır. Çocuğunuzun video oyunlarını kullanmasının bağımlılık yapıcı ve kompülsif olarak nitelendirildiğini fark ederseniz, akıl sağlığı hizmetlerinden yararlanmak isteyebilirsiniz.

Cinsellik: Cinsel bağımlılık, kontrol kaybının olduğu ve bir ergenin sosyal, akademik veya ailevi sorumlulukları ihmal ettiği noktaya kadar cinsellikle ilgili faaliyetlerde bulunmak için büyük miktarda zaman harcadığı zorlayıcı davranışları içerir. Seks bağımlılığı, okulda, evde veya işyerinde işleyişi bozan seks hakkında takıntılı düşünceleri içerir; pornografiyi izlemekten veya cinsel davranışlarda bulunmaktan kaçınamama; ve bunun yerine bilgisayarda vakit geçirmek veya cinsel ilişkiye girmek için arkadaşlarla veya diğer tipik gençlik aktivitelerinden kaçınmak.

Alışveriş: Bu tür bir bağımlılık omniomani olarak bilinir. Ne yazık ki, tüm bağımlılıklar arasında en çok medya, reklamcılık, reklam panoları ve genel olarak tüketicilik tarafından pekiştiriliyor.  Popülasyonun  yaklaşık% 6'sı, genellikle geç ergenlikte başlayan bir alışveriş bağımlılığına sahiptir. Bir alışveriş bağımlılığı, bir kişinin aşırı hale geldiği, finans, ilişkiler ve işleyişi ciddi şekilde etkilediği noktaya kadar stresle başa çıkmasının ana yolu haline gelir.

Alkol veya uyuşturucu bağımlılığını tedavi etmeye benzer davranışsal bir bağımlılık için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ayrıca kesinlikle davranışsal bağımlılıklara odaklanan rehabilitasyon merkezleri de var. Eğer psikolojik iniş ve çıkışlar döngüsü mevcutsa, zararlı sonuçlara yol açabilecek bir bağımlılık mevcut olabilir. Bu nedenle, bir akıl sağlığı uzmanından yardım istemek, döngüyü kırmaya ve iyileşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres