Fazla Yemememiz Gereken 8 Süper Gıda

Herkesin bildiği bir laf vardır "her şeyin fazlası zarar ", sağlıklı yiyecekler olsa da, onları fazla yememeli ve vücudumuza zarar vermelerine izin vermemeliyiz.

Fazla Yemememiz Gereken 8 Süper Gıda

"Süper gıda" terimi ilk olarak yirminci yüzyılın başlarında muzları tanıtmak için kullanıldı. Günümüzde süper gıda kelimesi, özellikle besin değeri yüksek ve kalorisi düşük olanlar olmak üzere birçok sağlık yararı olan herhangi bir yiyeceği tanımlamak için kullanılmaktadır. Süper gıda tüketiminin birçok avantajı olsa da, çok fazla yemek, sağlıksız abur cubur yemek kadar tehlikeli olabilir.

Brokoli bağırsaklarınızı tahriş edebilir

Bir fincan çiğ brokoli sadece 31 kalori, 6 gram karbonhidrat ve 0.3 gram yağ içerir. Lif, protein, C vitamini, potasyum ve diğer vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bununla birlikte, araştırmalar, bu madde için çok fazla brokoli ve diğer turpgillerden sebzelerin tüketilmesinin bağırsak tahrişine neden olabileceğini veya gaz yapmanıza neden olabileceğini bulmuştur.

Daha endişe verici bir ışık altında, aşırı beslenen brokoli ve turpgil akrabalarının, yüksek K vitamini içeriği nedeniyle kalp ve kan inceltici ilaçlar alan kişiler üzerinde olumsuz etkileri olduğu bulunmuştur.

Somon kanınızı inceltebilir

Somon, iltihabı azaltmak için iyi bir yağsız protein ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 3 onsluk somon balığı bir yetişkinin günlük protein ihtiyacının yaklaşık% 30'unu karşılar. Somon, sağlık bilincine sahip birçok kişi için en iyi seçim olsa da, omega-3'lerin aşırı tüketimi kan trombosit sayınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve hatta kanı inceltebilir. Ek olarak, araştırmalar somon dahil çok fazla balık yemenin kandaki cıva seviyelerini artırabildiğini bulmuştur.

Yabani somonun aksine, çiftlik somonunun yağ ve kalori miktarının neredeyse iki katı olduğu keşfedilmiştir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, çiftlik somonunun, çiftlik sularında bulunabilecek kirletici madde ve kimyasalların miktarlarıyla obezite ile bağlantılı olabileceğini de bulmuştur.

Tarçın vücudu zehirleyebilir

Tarçın, yüksek antioksidan içeriği ve birçok tıbbi özelliği nedeniyle süper bir gıda olarak kabul edilir. Kan şekeri seviyelerini düşürme, iltihabı azaltma ve kalp hastalığını önleme yeteneğine sahip olan popüler elmalı turta baharatı, baharat ailesi arasında en iyi süper yiyeceklerden biri olarak kabul edilir.

Tüm sağlık yararlarına rağmen, yediğimiz tarçın miktarı yetişkin başına günde bir çay kaşığı kadar izlenmelidir. Araştırmalar, çok fazla tarçının, içerdiği kumarin nedeniyle toksik olabileceğini ortaya çıkardı. Coumarin, özellikle karaciğer problemleri olan kişiler için tehlikelidir ve aşırı alımda karaciğer hasarına neden olabilir.

Avokado yağ birikmesine neden olabilir

Avokado, yüksek besin özellikleri nedeniyle son yıllarda bir süper gıda olarak dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Tek bir porsiyon avokado, bir yetişkinin K vitamini ihtiyacının dörtte birini, folat ihtiyacımızın beşte birini ve günlük E vitamini ihtiyacımızın onda birini oluşturur. Yağlı meyve aynı zamanda omega-3 ve lif bakımından da zengindir, ancak çok fazla avokado da iltihaplanmaya, şişkinliğe ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Avokado, yağlı özelliklerinden dolayı yalnızca besin açısından yoğun değildir, aynı zamanda yüksek bir kalori sayısına sahiptirler. Diğer herhangi bir kalori gibi, çok fazla kalori kilo alımına neden olabilir. Günlük yemek planınıza avokado eklemeyi planlıyorsanız, uzmanlar 50 gram veya yaklaşık üçte bir ila yarım avokado yemenizi önerir.

Humus obeziteye yol açabilir

Humus, nohut, susam ezmesi, limon, sarımsak ve zeytinyağından yapılan bir Orta Doğu sosudur. Ayrı ayrı, tüm bileşenler çeşitli sağlık yararları içerir; ancak bir araya geldiklerinde besleyici ve protein dolu bir süper gıda üretirler. Humus sadece veganlar ve fındık, glüten ve süt ürünlerine alerjisi olanlar için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda gelişmiş sindirim sağlığı ve kan şekeri kontrolü ile ilişkilendirilmiştir.

Humusun faydalarının özellikle ev yapımı versiyonunda bulunduğunu belirtmek önemlidir. Mağazadan satın alınan humusun çoğu sağlıklı değildir ve yüksek miktarlarda sodyum, gereksiz yağlar ve koruyucular gibi tehlikeli bileşenler bile içerebilir. Diğer işlenmiş gıdalar gibi hazır humus da obeziteye ve çeşitli hastalıklara katkıda bulunabilir, bu nedenle en iyisi kendiniz yapmaktır.

Kombucha asit seviyelerini artırabilir

Kombucha, antioksidan ve probiyotik bakımından zengin fermente bir tatlı çaydır. İçki 90'lı yıllarda hane halkı popülaritesini artırdı ancak Çin'de MÖ 220'ye kadar izlenebilir. Günümüzde kombu çayı, sağlıklı bir süper gıda ve detoks için gidilebilecek bir içecek olarak kabul edilmektedir. Ancak Kombucha, çiğ ve pastörize edilmemiş halde servis edildiği için farklı bakteri ve maya türleri içerdiği için bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere faydalı değildir.

Ek olarak, çok fazla kombu çayı mideyi rahatsız edebilir veya asitliğe neden olabilir. Yüksek miktarda şeker içerdiğinden, şeker seviyesinin yükselmesini ve kilo alımını önlemek için az miktarda içmek en iyisidir.

Ton balığı motor becerilerinizi etkileyebilir

Ton balığı, omega 3 ve B12 vitamini açısından zengin yağsız bir proteindir. Araştırmalar, ton balığı yemenin kalp için iyi olduğunu ve göz sağlığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Somon ve diğer balıklara benzer şekilde ton balığı cıva içerir ve bu da onu bol ve sık tüketildiğinde tehlikeli bir besin haline getirir. Cıva kaynaklı zehirlenme hafıza veya görme kaybı, fiziksel titreme ve uyuşma ile kendini gösterir.

Konserve ve taze ton balığının faydaları karşılaştırıldığında, her ikisi de yağ açısından düşük ve protein açısından yüksektir. Bununla birlikte, araştırmalar, albacore veya büyük beyaz ton balığının, daha küçük ve daha koyu ton balığı akrabalarına kıyasla daha yüksek bir cıva içeriğine sahip olduğunu göstermiştir.

Yeşil çay ağrılara neden olabilir

Yeşil çay, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olarak etiketlenmiştir. Yeşil çaydaki antioksidanların kanser ve kalp hastalığı riskini azalttığı, yağ yaktığı ve beyin fonksiyonunu iyileştirdiği bulunmuştur. Yeşil çayın sayısız faydası olsa da aşırı miktarda tüketilmesi, özellikle yüksek kafein içeriği nedeniyle olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Çok fazla kafein tüketmenin etkileri arasında uykusuzluk, baş ağrısı, çarpıntı ve mide ekşimesi bulunur. Kafeinli ürünlere toleransı düşük olanlar için yeşil çay asitlik ve hazımsızlığa da neden olabilir. Uzmanlara göre günde 3 ila 5 bardak yeşil çay ortalama bir yetişkin için fazlasıyla yeterli.

Çok fazla sağlıklı beslenmenin sağlığınız için tehlikeli olabileceğini düşünüyor musunuz? Bu süper gıdalardan hangisi sizi en çok şaşırttı?