EURO 2020'ye Tatsız Başlangıç. Türkiye 0 İtalya 3

Büyük umutlar besleyerek gittiğimiz EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında güçlü İtalya karşısında tatsız bir oyunla ve 2. devrede gelen 3 golle birlikte mağlup ayrılıyoruz. Hatalarımız nelerdi, neleri yanlış yaptık ve turnuvada yolumuza nasıl devam ederiz. Gelin hepsini beraber inceleyelim.

EURO 2020'ye Tatsız Başlangıç. Türkiye 0 İtalya 3
EURO 2020 açılış mücadelesinden sonra bir kare

Yakaladığımız büyük umutlar vaat eden, harika jenarasyonumuz ile birlikte turnuvanın ilk maçından İtalya karşısında 3-0 lık bir mağlubiyet ile ayrılıyoruz. Fakat alınan skordan daha kötüsü oyuncu grubumuzun kalitesine yakışmayan silik bir performans sergilemiş olmamız. Maçın başından sonuna kadar sahada İtalya dominasyonu vardı ve adeta tek kale futbol maçı izledik. İlk yarısını yıldız kalecimiz Uğurcan Çakır'ın etkili kurtarışları sayesinde 0-0 bitirdiğimiz maçın ikinci yarısına zor pozisyonda Merih Demiral'ın kendi kalesine attığı gol ile başladık. Yenilen gole reaksiyon verememizin de etkisiyle adeta düğüm çözüldü ve İtalya çok rahat bir galibiyet elde etti. Peki bu sahadaki kötü oyunun nedenleri nelerdi.

Öncelikle uzun bir yenilmezlik serisi bulunan rakibimiz İtaya'ya yeterince saygı göstermedik ve bunun aksine İtalya bizim takımımızı çok iyi çalışmış ki ortadan pas ile yaptığımız organize hücumlara bir kere bile izin vermediler. Bu doğrultuda adam eksiltebilen kanat oyuncuları ile beraber Kenan-Burak ikilisini iyi değerlendirebilirdik fakat bu etkili kanat oyuncularından 2 si kadro dışı diğeri de yedekteydi. Şenol Güneş'in hem ana kadro hem de maç bazlı kadro seçimlerindeki hatanın da İtalya'nın işini kolaylaştırdığını düşünüyorum. Maç boyunca sadece 2 köşe vuruşu kullandığımızı da hatırlatmak isterim. Yusuf Yazıcı gibi teknik becerileri çok üst düzey olan bir oyuncuyu ise maçın ilk yarısında adeta harcadık ve en önemli bölümlerde izleyemedik. Diğer bir yanlışımızın ise ne yapacağımıza karar verememek olduğunu düşünüyorum. Takımımızın 2.bölgede baskın olup pas oyunu mu oynamaya çalıştığı veya oyunu geride karşılayıp etkili kanat akınları ile mi etkili olmaya çalıştığı tam bir bilmeceydi. Ve bu anlayışlara uygun bir ilk 11 planlanması olduğu da şüpheli. Lakin şimdi bunların hepsini geride bırakmalı ve önümüzdeki maçlara tam konsantre çıkmalıyız zira grubumuzun bir diğer maçı beraberlikle sonuçlandı ve Galler mücadelesinden alınacak bir galibiyet bizi yeniden turunuvada çok iyi bir pozisyona getirebilir. O zaman hep beraber HAYDİ BİZİM ÇOCUKLAR diyelim.

Sizce milli takımımız kalan maçlarda neyi daha doğru yapmalı?