Enflamasyon ile savaşan 5 besin

Eğer bu terime aşına değilseniz, enflamasyon basitçe bağışıklık sisteminin enfeksiyona veya sakatlığa verdiği reaksiyondur. Bu gibi durumlarda, enflamasyon vücudun kendini tamir etmesi için beyaz kan hücrelerini harekete geçirdiği yararlı bir tepkidir. Fakat aynı zamanda, vücuda uzun zamanda bir çok hasar verebilir. Bundan dolayı enflamasyon odaklı araştırmalar son yıllarda çok fazla dikkat çekmeye başlamıştır ve bir çok anti-enflamasyon önerileri yeme alışkanlıklarına bağlanmıştır.

 0
Enflamasyon ile savaşan 5 besin

Eğer bu terime aşına değilseniz, enflamasyon basitçe bağışıklık sisteminin enfeksiyona veya sakatlığa verdiği reaksiyondur. Bu gibi durumlarda, enflamasyon vücudun kendini tamir etmesi için beyaz kan hücrelerini harekete geçirdiği yararlı bir tepkidir. Fakat aynı zamanda, vücuda uzun zamanda bir çok hasar verebilir.

Kronik stress, obezite ve ya otoimmun hastalık durumlarında, enflamasyonun artması kalp hastalıklarına, depresyona, Alzheimer hastalığına ve kansere yol açabilir. Bundan dolayı enflamasyon odaklı araştırmalar son yıllarda çok fazla dikkat çekmeye başlamıştır ve bir çok anti-enflamasyon önerileri yeme alışkanlıklarına bağlanmıştır.

1) Krem peynirli sade simit yerine zeytinyağlı bir dilim tam tahıllı tost yiyin. Tam tahıllı ürünler vücudunuzun mikrobiyotasını etkileyerek sağlıklı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bu bakteriler kronik enflamasyonu engelleyici moleküllere üretebilir. Düzenli zeytinyağ tüketiminin de anti-enflamasyon etkisi olduğu görülmüştür.

2) Gazlı içicekler yerine yeşil çay içilmesi de önerilerin içindedir. Yeşil çay catechins adlı enflmasyonlaa savaşttığı düşünülen bir madde içerir.

3) Kuruyemişler bir çok sağlıklı protein,yağ ve fitokimyasallar içerir. Bu fitokimysallar vücuda hasar verme olasılığı oranı olan serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir.

4) Kırmızı et yerine, somon gibi Omega-3 açısından zengin balıkların ve brokoli gibi sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. Omega-3 yağ asitlerinin anti-enflamasyon özelliği ile bir çok kalp hastalığı riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. 

5)İşlenmiş gıdalar yerine bir çok böğürtlen çeşidinden oluşaan meyve salatarı tüketilmelidir. Bu meyveler yüksek vitamin ve fitokimyasal içermelerinden dolayı anti-enflamasyon etkileri çok yüksektir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow