DSÖ, 1-2 milyar COVID aşı şırıngası sıkıntısı konusunda uyardı

Coronavirus krizi: Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşan şırınga sıkıntısı konusunda uyardı

DSÖ, 1-2 milyar COVID aşı şırıngası sıkıntısı konusunda uyardı

Dünya Sağlık Örgütü Salı günü yaptığı açıklamada, 2022'de COVID-19 aşılarını uygulamak için gereken bir ila iki milyar şırınga sıkıntısının olabileceğini ve bunun da rutin aşıları etkileyebileceğini ve iğne güvenliğini zayıflatabileceğini söyledi.

DSÖ uzmanı Lisa Hedman, pandeminin başlarında kişisel koruyucu ekipman eksikliği ile görülen "istifleme, panik satın alma ve durum türü" nden kaçınmak için ulusal sağlık yetkililerinin ihtiyaçlarını önceden planlamaları gerektiğini söyledi.

Bir haber ajansına verdiği demeçte, "Güvenlik kaygılarının yanı sıra aşılama çabalarını yavaşlatmak gibi ciddi sorunlara yol açabilecek küresel bir aşı şırıngası sıkıntısı yaşayabiliriz" dedi.

Hedman, bir eksikliğin, özellikle çocuklar için rutin aşılamalarda ve diğer sağlık hizmetlerinde gecikmelere yol açabileceğini ve özellikle daha yoksul ülkelerde şırınga ve iğnelerin güvenli olmayan şekilde yeniden kullanılmasını teşvik edebileceğini de sözlerine ekledi.

Hedman, yılda yaklaşık 6 milyar aşı şırıngasının toplam üretim kapasitesine kıyasla, dünya çapında yaklaşık 6,8 milyar COVID-19 aşısının uygulandığını ve rutin aşı sayısının neredeyse iki katı olduğunu söyledi.