DİSTOPİK BİR KİTAP OLAN CESUR YENİ DÜNYA KİTABI ANALİZİ

Aldoux Huxleyin yazmış olduğu Cesur Yeni Dünya Kitabını analiz etiğim yazım keyifli okumalar

 0
DİSTOPİK BİR KİTAP OLAN CESUR YENİ DÜNYA KİTABI ANALİZİ

Kitap 1932 yılında Aldouc Huxley tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın yazıldığı dönemde Avrupa resmen kaynıyordu çünkü Birinci Dünya Savaşı sonunda İkinci Dünya Savaşaının belirtilerinin başladığı bir dönemdi o yıllar. 

Yazar kitapta yeni ve otoriter bir düzenden bahsetmektedir günümüz ve bildiğimiz dünya düzeninin dışına çıkarak distopik bir eser ortaya koymuştur. Kitap F.S yani Ford'dan sonra 632 yılında geçmektedir Ford olarak bahsettiğimiz şey ise bildiğimiz Ford otomotiv sektörünün kurucu olan Henry Ford'dur kulağa çok saçma gelebilir ancak yazarımza oldukça cazip gelmiş anlaşılan bunun kullanılmasının nedeni ise o dönem Henry Ford'un üretmiş olduğu T-Model arabaların kitaptaki yeni düzenin başlangıcı olarak kabul etmesidir bu Ford ise kitaba göre adeta bir tanrıydı. 

Kitapta alışılagelmiş dünya düzeninde son derece normal olan canlıların normal hayata geliş evresi ayıp olarak kabul edilmiş anne, baba, aşk, evlilik gibi terimlerde kötü söz hakaret gibi algılnmıştır. Bireyler ise artık normal yollar ile değil KULUÇKA ŞARTLANDIRMA MERKEZİ  adı verilen yerde meydana gelmeye başlamıştır.

Okduğunu gibi arkadaşlar çok ilgi çekici ve ayrı bir dünyanın kitabı olan Cesur Yeni Dünya kitabı kesinlikle okumanız gereken bir kitaptır 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

mrcellowen Okur-Yazar ve Araştırır Her telden çalar