Diriliş

“Allah, rüzgârları gönderendir. Onlar da bulutları hareket ettirir. Biz de bulutları ölü bir toprağa sürer ve onunla ölümünden sonra yeryüzünü diriltiriz. İşte ölümden sonra diriliş de böyledir.” Fatır Suresi 9

Diriliş

        Diriliş

      İnsan öldükten sonra yok olup gittiğini düşünmesinde belki biraz haklı olabilir. Çünkü bunu kendine göre kıyas eder. Yani Allah’ a göre düşünüp ona göre konuşmaz. Çünkü Allah’ın kadrini gereği gibi bilememiştir. Kendinin yapamayacağı bir şeyin ondan başka hiçbir şeyin yapamayacağını sanır. Allah ilk insanı yaratırken daha önceden bir yerde hazır mıydı da onu hemen alıp   halketti ? Hayır. Şimdi kağıda bir yazı yazmak mı daha zor, yoksa o yazılmış kağıdı alıp bir tuşla kopyalayıp çoğaltmak mı ? Elbette ki ilk önce yazmak daha zor. Allah insanı ilk başta yaratmasında zorluk mu çekti de tekrar onu bir araya getirmekte zorluk çeksin. İstese herbirimizden elli bin tane daha kopyalar.

 

        “Allah, rüzgârları gönderendir. Onlar da bulutları hareket ettirir. Biz de bulutları ölü bir toprağa sürer ve onunla ölümünden sonra yeryüzünü diriltiriz. İşte ölümden sonra diriliş de böyledir.”

Fatır Suresi 9

 

       Mesela insandan çok daha az mağrifet sahibi veya bilgi sahibi olan bir varlık, toplanıp fabrikada tekrar liflerine ayrılan çeşitli işlemlerden geçirilerek lapa haline getirilen kağıt bulamaçının tekrar gazete, dergi veya bir tuvalet kağıdı olabileceğine inanmayabilir. Ama insan bunun sırrını öğrenmiştir ve o bulamaçı tekrar kağıt haline getirebilir. Aynen bunun gibi yeter ki özü bozulmasın. Ruh özdür ve ölmez.  Beden ve içindekiler kaybolup gitmiş gibi görünebilir ama aslında o toprak olur. Allah istediği zaman onları o toprak halinden aynı şeklinde bir araya getirip kaldırabilir. Her ruh kendi bedenini bilir. İşte o gün insan;

 

      “Vay başımıza gelene! Kim bizi diriltip mezarımızdan çıkardı? Bu, Rahman’ın vaad ettiği şeydir. Peygamberler doğru söylemişler” derler.

Yasin Suresi 52

        Bu dünya aslında ebediliğin başlangıcıdır. Ölüm ikinci doğuştur. Dirilişte onun ilk aşamasıdır. Allah var oldukça insan da hep var olacaktır. İnsan ölmeden önce ölebilirse ikinci doğuşunu dünyada da yapabilir. Bu uzun bir meseledir, ölmeden önce ölmek herkese nasip olur inşallah.