D VİTAMİNİ HAKKINDA HER ŞEY

D vitamini bünyemiz için çok önemli olan, besinlerden doğal yollarla almamızın çok daha faydalı olabileceği bir vitamindir. Bugün sizlerle d vitamini hakkında konuşalım, eksikliğinde neler olur hep beraber öğrenelim.

D VİTAMİNİ HAKKINDA HER ŞEY

D vitamini bünyemiz için çok önemli olan, besinlerden doğal yollarla almamızın çok daha faydalı olabileceği bir vitamindir. Bugün sizlerle d vitamini hakkında konuşalım, eksikliğinde neler olur, fazla alındığında neler olur hep beraber öğrenelim. 

D vitamini balık özellikle de ton balığında fazlaca bulunan bir vitamindir. Ton balığı dışında süt, yumurta, tahıllı gıdalar ve mantarda bolca bulunur. Bunların dışında peynir, tereyağı, kefir bol miktarda d vitamini içeren besinlerdir. Beslenme yoluyla elde edilen d vitamini karaciğer ve böbreklerde aktif hale getirilir. 

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Bu durum kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı insanlarda eksikliği çok faza olmasına rağmen etkisini göstermez ve hastaneye gidilmediği sürece kişi bunu öğrenemez. 

Ciddi eksikliklerde ise kemik ağrısı, kas ağrısı, iskelet sisteminde ağrılar ve sızılar, göz kararması, baş dönmesi gibi yan etkiler gösterilebilir.