CV Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Herhangi bir kurumda belli bir pozisyona başvurabilmek için günümüzde istenen tek şey CV'lerdir. Bu CV'ler sizin özgeçmişinizden haberdar olabilmek neler yaptığınızı kontrol etmek ve neler yapabileceğinize müsait olduğunuzu gösteren bilgi kaynaklarıdır. Doğru bildiğiniz yanlışları unutmak için bu maddeleri okuyabilirsiniz.

CV Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
  • Başlıkta kendinizde mevcut detaylara yer verin.

Özgeçmişinizde yer verdiğiniz adınız soyadınız mail adresiniz ve kurumda çalışma amacınız eksiksiz, doğru biçimde yazılmalı.

Örneğin: “A. Merve Yılmaz” şeklinde bir kısaltma kesinlikle kullanmayın ve olduğu gibi mahlas kullanmadan yazın.

  • Bilgilerinizi eksiksiz olduğundan emin olun ve tekrar gözden geçirin.

Önce beklentilerinize ve kariyer hedeflerinize dair sizi tanımaya yardımcı olacak ufak bir paragraf ekleyerek çalışacağınız yere kendinizi en doğru şekilde tanıtabilirsiniz. İstekleriniz, arzu ve beklentileriniz sizi siz yapan şeylerdendir.

Mülakat sırasında cevap veremeyeceğiniz hiçbir şeyi yazmayın. Yalan bir beyan oluşturmayın ki güvenilir olun.

Mail adreslerinizi daha normal bir şekilde seçin. Duygusal yönünüzü ya da acı çektiğiniz zamanlarda oluşturduğunuz bir mail adresi pek de hoş karşılanmaz.

  • İş tecrübelerinizden doğru bir şekilde bahsedin.

Burada yapmanız gereken, son iş tecrübenizden başlamaktır. Önemli olan bu tecrübeleri doğru bir şekilde sıralayarak yaptığınız işin ta kendisini oluşturmaktır. Daha önce bir yerde çalışmadıysanız staj deneyiminizden bahsedebilirsiniz. Çalışılan firma isimlerini ve bulunduğunuz poziyonu, hangi işi hangi aralıklarla yaptığınızı ve çalıştığınız tarih aralıklarını yazabilirsiniz. İş ile alakalı kısa bir iş tanımını yazmak ve görev sorumluluklarınızı dile getirmek CV’nize ekleyerek güven çerçevesi oluşturabilirsiniz.

  • Eğitim bilgileriniz

İlkokul dönemi haricinde yine son okuduğunuz okulun ismini doğru bir şekilde yazarak bölümünüzü de bu satıra ekleyebilirsiniz. Mezun olduğunuz tarihi de net bir şekilde yazarak fazla detaya inmeden bu satırı tamamlayabilirsiniz.

  •  Yetkinlikleriniz ve referanslarınız

Bildiğiniz yabancı diller, kullandığınız bilgisayar programları gibi yetkinliklerinizi ve bu yetkinliklerde hangi seviyelerde olduğunuzu yazabilirsiniz. Herhangi bir kurumdan aldığınız sertifikalar ya da eğitimler sizlere büyük katkı sağlayarak işe alım sürecinizi hızlandıracaktır.

Eğer referans yazmak istiyorsanız ya da yazmanız gerekiyorsa bu kişiye haber verin, zira sizden haberdar olması gerekir. Çünkü işvereniniz pimpirikli ve araştırmacıysa gerek duyduğu takdirde iş arayan tarafından referans isteyerek gerekli kontrolleri sağlayabiliyor.

  • Hobilere dikkat edin

Kitap okumak, gezmek gibi hobiler İnsan Kaynakları uzmanlarının dikkatini çekmiyor. Bu sebeple daha yaratıcı olmanızda fayda var. Gerçek olun J

  • CV’nizin 1 sayfayı aşmamasına özen gösterin.

Çünkü 2 sayfalık CV’ler genellikle yüksek lisans ve doktora yapanların hazırlaması gereken bir yöntemdir. Çünkü işletmeler bunu doğru bulmuyor yani sizin kalabalık gözüksün diye doldurduğunuz Cv’ler aslında pek de iç açıcı görünmüyor. Eğer doktora yüksek lisans gibi eğitim geçmişiniz mevcut değilse tek sayfadan oluşmasına lütfen dikkat edin.

Son işlem ise düzgün bir vesikalık fotoğraf ile özgeçmişinizi çoğaltarak eğitiminiz, deneyimleriniz ile doğru orantıda iş başvurularında bulunmak.