ÇOCUKLARDA İNTERNET KULLANIMI

İnternet çocukları ne yönde etkiliyor?

ÇOCUKLARDA İNTERNET KULLANIMI

Çocuklarda İnternet Kullanımı

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte insanlarla iletişim kurma, öğrenme, çalışma ve boş vakit geçirme alışkanlıklarımız da değişti. Medya ve sosyal medya hayatımızdaki yerini günden güne sağlamlaştırıyor. Özellikle artan popülerliği ile televizyon, internet ve bilgisayar oyunları çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Çocuklar, ebeveynlerinin yaşağdığı dönemden çok daha farklı bir dönemde yaşıyorlar. Bu da bazı aileleri zaman zaman zorlamaktayken, bazı aileler ise bu yeniliği kolayca kucaklıyorlar.

Ebeveynler Ne Yapıyor?

Bazı ebeveynler çocuklarının medya alışkanlıklarını sıkı bir şekilde takip ederek belli sınırlar koyuyor. Bazıları ise çocuklarının isteklerine yenik düşüyor.
Anne babaların tavırlarının çok önemli olduğuna ilişkin deliller mevcut. Medya kullanımının kontrolü; medyanın, çocuğun hayatında oynayacağı roller arasından farklılıklar yaratıyor.

Çocuklar Neden Sosyal Medya seviyor?

Çocuğu sosyal medya kullanmaya iten bir çok faktör olabilir. Bunlardan bazıları; arkadaş çevresinde yaygın olması, tanınma ve tanıma isteği, boş vaktini eğlenerek harcamak... Özellikle ergenlik çağında fiziksel değişimle birlikte çocuk kendisine daha önem verir ve bu ölçüde çevresinden beğenilme bekler. Sosyal medyayı bunun için aracı yapabilir.